Uszczelniono przepisy o ograniczeniu handlu w niedzielę

W piątek 17 września Sejm znowelizował ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę i niektóre wolne dni. W ten sposób od nowego roku (jeśli ustawa zyska akceptację Senatu i podpisze ją prezydent), nie będzie już możliwe obchodzenie dotychczasowych przepisów i otwieranie sklepów w niedzielę pod pozorem prowadzenia działalności pocztowej.

Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym – przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

O takie uszczelnienie przepisów zabiegali m.in. związkowcy z NSZZ “Solidarność” w Carrefour Polska, którzy na początku września wystosowali w tej sprawie list otwarty do parlamentarzystów i premiera.

Za ustawą głosowali posłowie  PiS oraz część posłów Lewicy (29 za, 17 wstrzymało się), Konfederacji (5 za, 4 przeciw). Tylko 4 posłów Koalicji Polskiej poparło nowelizację przy 15 posłach, którzy się wstrzymali od głosu. Przeciw była Platforma Obywatelska, Polska 2050.