Banner

Hołd dla Bohatera

Na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu w ramach projektu OCALAMY z asystą wojskową uhonorowano mogiłę płk. Jerzego Woźniaka. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, organizacji społecznych, kombatanckich oraz młodzież ze sztandarami szkół.

Na początku uroczystości od bramy głównej uformował się uroczysty pochód, który przeszedł na miejsce wiecznego spoczynku bohaterskiego płk Jerzego Woźniaka. Tam w obecności wdowy i syna, wojewoda i naczelnik IPN mówili o założeniach programu Ocalmy i wspominali losy płk Woźniaka.

Przy grobie odbyła się też modlitwa zainicjowana przez kapelana wojskowego i złożono wieńce. Następnie uczestniczy uroczystości wraz z młodzieżą przeszli pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego, gdzie młodzież zapaliła znicze.

Naczelnik IPN Wojciech Trębacz, przypominając biografię Jerzego Woźniaka, opowiedział też o założeniach programu Ocalmy: -Jest to program, który ma chronić pamięć o osobach. Zwykle chodzi o to, aby miejsce pochówku bohatera było chronione, w tym przypadku powód jest historyczny, chodzi o pamięć osoby niezwykłej, zasłużonej.

Jerzy Woźniak urodził się 8 listopada 1923 w Krakowie. Do Armii Krajowej wstąpił już jako oficer i został żołnierzem placówki ZWZ AK „Buk”. Był kolporterem prasy podziemnej. Był uczestnikiem akcji „Burza”. Po wejściu oddziałów sowieckich na teren Podkarpacia ukrywał się, walczył w oddziale samoobrony Armii Krajowej. W 1945 znalazł się w Europie Zachodniej, gdzie walczył w 2 Korpusie Polskim we Włoszech. W latach 1945–1946 kształcił się w dziedzinie medycyny na Uniwersytecie w Innsbrucku, następnie w Edynburgu. W 1947 został przerzucony do kraju, a następnie aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, skazany na karę śmierci, którą zamieniono na dożywotnie więzienie. W 1956 wyszedł na wolność, podejmując przerwane studia medyczne. Pracował we Wrocławiu jako pulmonolog. Od 1997 do 2001 sprawował funkcję zastępcy kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w rządzie Jerzego Buzka.

W uroczystościach wziął udział przewodniczący dolnośląskiej “Solidarności” Kazimierz Kimso i sekretarz Grzegorz Makul.

jw

foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy