Banner

Dramatyczny apel kolejarzy

Związku z utratą miejsc pracy organizacja Międzyzakładowa NSZZ “Solidarność” przy Oddziale Dolnośląskim Przewozów Regionalnych we Wrocławiu zwróciła się do posłów, senatorów i radnych z dramatycznym  Apelem i prośbą o pomoc w rozwiązaniu patowej sytuacji w Oddziale Dolnośląskim Przewozów Regionalnych we Wrocławiu.

Poniżej treść Apelu:

 

      APEL

Szanowni Państwo

Posłowie, Senatorowie, Radni

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ “Solidarność” przy Oddziale Dolnośląskim Przewozów Regionalnych we Wrocławiu, zaniepokojona prowadzoną przez Urząd Marszałkowski polityką transportową na terenie województwa dolnośląskiego zwraca się z prośbą o pomoc i podjęcie działań w obronie naszych miejsc pracy.

`W naszej ocenie polityka transportowa prowadzona przez Pana Marszałka nosi wszelkie znamiona nierównego traktowania przewoźników i rugowania spółki “Przewozy Regionalne Spółka z o.o.” na rzecz “Kolei Dolnośląskich S.A.”.

W ciągu ostatnich 3 lat (2014-2016) powierzone Przewozom Regionalnym przewozy skurczyły się aż o 30%. Odbierane są przede wszystkim główne trasy przewozowe – np. Wrocław – Jelenia Góra czy wcześniej Wrocław – Legnica. W najbliższych latach planuje Pan Marszałek dalsze ograniczenia – w roku 2018 praca Przewozów Regionalnych ma spaść o ok. 1/4, a w roku 2020 o dalsze 30%. Kolejne lata to wielka niewiadoma, bowiem Pan Marszałek nie zadeklarował żadnych zadań transportowych dla Przewozów Regionalnych – w przeciwieństwie do Kolei Dolnośląskich, które otrzymały gwarancję przewozów aż do roku 2022 włącznie.

Widać wyraźnie, że zmierza to krok po kroku do wyeliminowania Przewozów Regionalnych z rynku dolnośląskiego. Pierwszym etapem, jaki Pan Marszałek zaplanował, jest przekazanie w grudniu 2017 r. do Kolei Dolnośląskich prawie całych przewozów na trasie Wrocław – Międzylesie. Skutkować to będzie zwolnieniem ok. 40 maszynistów i kierowników pociągów, zatrudnionych w Kłodzku. Pracownicy ci mają ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu pełnią swoją służbę dla mieszkańców Dolnego Śląska na naprawdę wysokim poziomie. Pragniemy też przypomnieć, że za każdym z kolejarzy stoją również ich rodziny. Zatem wskutek polityki Pana Marszałka dziesiątki osób, zasłużonych dla kolei, są zagrożone zwolnieniem. Ich jedyna “wina” polega na tym, że są pracownikami sekowanych Przewozów Regionalnych, a nie hołubionych przez Zarząd Województwa Kolei Dolnośląskich.

Uważamy politykę prowadzoną przez Pana Marszałka za sztuczne preferowanie Kolei Dolnośląskich i społecznie błędną. Apelujemy zatem o jej zaprzestanie. Wnioskujemy jednocześnie o pozostawienie połączeń na trasie Wrocław – Międzylesie w obsłudze Przewozów Regionalnych, co pozwoli ich pracownikom dalej pełnić szczytną kolejarską służbę oraz zapewni spokojny byt im oraz ich rodzinom.

 

   Z poważaniem

    Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej

     Wiesław  Natanek

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy