Bracia rolnicy – jesteśmy z wami!

Stanowisko popierające strajk generalny Solidarności Rolników Indywidualnych podjęli jednogłośnie działacze zebrani na lutowym posiedzeniu Zarządu Regionu.

“Bezduszne decyzje organów Unii Europejskiej zamiast prowadzić do ochrony przyrody, uderzają w polskich rolników, odbierając im źródło utrzymania jednocześnie redukując wolumen naprawdę zdrowej żywności i uderzając w bezpieczeństwo żywnościowe Polski.

Sytuację polskich rolników pogarsza również unijna decyzja dotycząca zniesienia ceł na import żywności i produktów rolnych z Ukrainy. Trzeba przypomnieć, że głównymi producentami produktów rolnych w Ukrainie są olbrzymie agroholdingi zarejestrowane w Luksemburgu, Niderlandach, Cyprze , a nawet w Stanach Zjednoczonych. Są to holdingi posiadające po kilkaset tysięcy hektarów, a nawet ponad pół miliona hektarów. To w ich interesie, a nie drobnych, indywidualnych rolników w Ukrainie jest zniesienie ceł. Żywotny interes w zniesieniu ceł mają też takie kraje jak Niemcy, Włochy czy Hiszpania. Z całą pewnością nie jest to zapewnienie pomocy ukraińskim indywidualnym rolnikom.

Dlatego Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność popiera protest NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych ogłoszony w terminie 9.02 – 10.03.2024 r.

Bracia Rolnicy jesteśmy z Wami.” napisali m.in. związkowcy.

W poniedziałek 12 lutego związkowcy podjęli kilka uchwał wewnątrzzwiązkowych oraz omówili m.in. sytuację w Lasach Państwowych.

Posiedzenie Komisji Krajowej zrelacjonował zebranym Krzysztof Domagała, a prace prezydium omówił zastępca przewodniczącego ZR Grzegorz Makul.

O podwyżkach m.in. w PKP Cargo, w instytucjach kultury  mówili m.in. Tomasz Kańduła  z PKP Cargo Wrocław oraz Urszula Drzewińska z Międzyregionalnej Sekcji Kultury.

Miłym akcentem lutowego zebrania była uroczystość pożegnania odchodzącej na emeryturę Okręgowej Inspektor Pracy Małgorzaty Łagockiej. Za merytoryczną wiedzę, pomoc i cierpliwość dla naszych członków dziękował przewodniczący Kazimierz Kimso i Grzegorz Makul. Działacze wręczyli inspektor bukiet kwiatów i statuetkę krasnala.

W dalszej części obrad odbyła się prezentacja aplikacji przeznaczonej dla członków NSZZ „Solidarność”. Jej twórcy przedstawili działaczom możliwości jakie daje szybka komunikacja treści istotnych dla członków Związku poprzez aplikację w telefonie komórkowym.