Banner

Uprościć przepisy, podnieść kwotę grzywny

Rozważyć także należy zwiększenie maksymalnej kwoty grzywny nakładanej w postępowaniu mandatowym przez właściwe organy Państwowej Inspekcji Pracy. Obowiązująca maksymalna wysokość grzywny w kwocie do 2000 zł została ustalona ponad 13 lat temu i nie odpowiada dzisiejszym realiom rynkowym.

 Niejednokrotnie naruszenie przepisów prawa jest wynikiem kalkulacji rachunkowej, uwzględniającej ryzyko przeprowadzenia kontroli. Ponadto aktualny pozostaje postulat uproszczenia przepisów, w tym doprecyzowania najbardziej niejednoznacznych, rodzących wątpliwości rozwiązań prawnych, celem zapewnienia prawidłowej interpretacji przepisów przez jak najszerszą grupę odbiorców.

Takie m.in. rekomendacje zawiera raport Głównego Inspektora Pracy dotyczący wypłaty świadczeń pracowniczych ( w tym wynagrodzenia za pracę w l. 2018-2020).

Przestawiony został w ubiegłym tygodniu 23 lutego podczas zdalnego posiedzenia Rady Ochrony Pracy. Czytamy w nim m.in. , że „średnio co piąta kontrola prowadzona przez Państwową Inspekcję Pracy w latach 2018 – 2020, to kontrola, w trakcie której stwierdzono naruszenia przepisów Kodeksu pracy regulujących kwestie wynagrodzeniowe”.

 

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy