Nowelizacja Kodeksu pracy szansą dla związków zawodowych?
Konsultowanie wypowiedzeń umów terminowych, procedury w sprawie sygnalistów, pracy zdalnej, jeśli do tych zmian w Kodeksie pracy oraz innych aktach prawnych dojdzie, może to być szansa dla związków zawodowych na rozwój.
Firmy będą musiały konsultować z nimi zwolnienia osób zatrudnionych na czas określony oraz zasady stosowania pracy zdalnej i badania trzeźwości. Działacze mogą też skorzystać na wprowadzanej ochronie przed zwolnieniem (i jakimikolwiek szykanami) w razie zgłaszania naruszeń dotyczących np. bezpieczeństwa, zamówień publicznych, ochrony danych osobowych – pisze w portalu Interia.pl Łukasz Giza z Dziennika Gazety Prawnej.
Wymóg konsultacji ze związkami zawodowymi zamiaru zwolnień osób zatrudnionych na czas określony może być dodatkową zachętą dla pracujących wg takiej umowy do zrzeszania się.
– To, czy przynależność do związku przynosi indywidualne korzyści dla zatrudnionego, ma istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym przystąpieniu do organizacji pracowniczej. Taka jest specyfika naszego rynku pracy. Omawiana zmiana na pewno wzmocni związki, ale trzeba pamiętać, że odsetek zatrudnionych terminowo maleje, a rośnie liczba pracujących na czas nieokreślony. A zatem już teraz większość pracowników może zyskiwać na przynależności związkowej – wskazuje w artykule DGP dr Jakub Szmit z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert NSZZ “Solidarność”.
Skutki nowelizacji dostrzegają sami pracodawcy i – co nie dziwi – negatywnie oceniają propozycje zmian w zakresie umów terminowych.
Przypomnijmy, że w połowie lutego br. Komisja Krajowa otrzymała projekt zmian do kodeksu pracy w trybie art. 19 ustawy o związkach zawodowych Projekt ma implementować do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy tj.
- dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L Nr 186, str. 105)
- dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L. Nr 188, str. 79).