Związkowcy stawiają zarzuty rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego
Poniżej publikujemy list przewodniczących trzech organizacji związkowych działających na Uniwersytecie Wrocławskim. W piśmie skierowanym do ministra Przemysława Czarnka podnoszone są zarzuty w stosunku do rektora UWr.
1.Pierwszy problem dotyczy niepokojącej sytuacji panującej w Fundacji dla Uniwersytetu Wrocławskiego.
Na posiedzeniu Senatu w dniu 23 czerwca 2021 r. Rektor Przemysław Wiszewski, a następnie Prorektor Dariusz Adamski poinformowali Senatorów, że w Fundacji panuje paraliż decyzyjny, a z jej funduszy zniknęły m.in. środki przekazane niektórym jednostkom uniwersyteckim przez prywatnych darczyńców, a także środki które podmioty realizujące prace konserwatorskie związane z remontem Auli Leopoldyńskiej wpłacały jako poręczenie prawidłowego wykonania prac oraz gwarancji jakości usług. Wszystko to naraża Uniwersytet na poważne straty finansowe.
Rektor stwierdził, że władze Uniwersytetu nie odpowiadają za Fundację. Twierdzenie to stoi w sprzeczności z zapisami statutu fundacji, z którego jasno wynika, że Rektor wchodzi w skład Rady Fundacji, a pozostali jej członkowie są powoływani przez Senat UWr na wniosek Rektora. Ponadto członków Zarządu Fundacji powołuje i odwołuje Rada Fundacji na wniosek Rektora UWr.
Podczas tego samego posiedzenia Senatu UWr prorektor Dariusz Adamski poinformował, że w lutym 2021 r. na prośbę Rektora zgodził się wejść do Zarządu fundacji aby uzyskać m.in. wgląd w stan finansów Fundacji. W czerwcu 2021 r. zrezygnował z zasiadania w Zarządzie Fundacji. Składając rezygnację przedstawił sprawozdanie dokładnie określające stan środków na rachunkach, stan zobowiązań oraz co z tego wynika. Następnie poinformował senatorów, że zostało to przekazane Radzie Uniwersytetu.
Sugeruje to, że Rada Uniwersytetu Wrocławskiego od sześciu miesięcy jest w posiadaniu tych niepokojących informacji, jednak podobnie jak Rektor nie zdecydowała się na powiadomienie o sytuacji panującej w Fundacji organów ścigania.
Dla zilustrowania realacji stanowiska Rektora do statutu fundacji zamieszczamy poniżej uproszczone zestawienie zawierające fragmenty protokołu nr 6/21 z posiedzenia Senatu UWr w dniu 23 czerwca 2021 r., odpowiednie fragmenty ze statutu Fundacji oraz informację z jej strony internetowej (www.fundacja.uni.wroc.pl). Zestawienie podaje także ostatni dostępny skład Zarządu i Rady Fundacji.
2. Drugie zagadnienie dotyczy faktu wykonywania przez Rektora w październiku i listopadzie 2020 r. dodatkowego zajęcia zarobkowego bez zgody rady uczelni, za które w grudniu 2020 r. otrzymał wynagrodzenie w wysokości 35 tys. zł. Zgodnie z art. 125 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wykonywanie dodatkowego zajęcia zarobkowego przez rektora uczelni publicznej wymaga uzyskania zgody rady uczelni. Z dokumentacji Rady Uniwersytetu wynika, że zgodę taką Rektor uzyskał dopiero w lutym 2021 r. Ponieważ zgoda rady uczelni jest wydawana na okres kadencji rektora, to oznacza to, że poprzednia Rada, funkcjonująca do końca 2020 r., nie zajmowała się wnioskiem o taką zgodę.
Ze wspomnianego art. 125 ustawy wynika także, że w przypadku wykonywania dodatkowego zajęcia zarobkowego bez zgody minister obligatoryjnie stwierdza wygaśnięcie mandatu rektora. Wygaśnięcie mandatu następuje z dniem doręczenia tego stwierdzenia.
O problemach tych poinformowaliśmy w grudniu 2020 r. Ministra Edukacji i Nauki jako organ nadzorczy uczelni publicznych oraz Radę Uniwersytetu Wrocławskiego, do której ustawowych zadań należy monitorowanie zarządzania naszą uczelnią.
Oczekujemy, że Minister Nauki i Edukacji wykona zapisy ustawy.
Krzysztof Demczyszyn – Przewodniczący
ZZ Pracowników Administracji i Bibliotek UWr
Andrzej Jabłoński – Przewodniczący
KZ NSZZ „Solidarność” w UWr
Tomasz Krawczyk – Przewodniczący
ZZ Nauczycieli Akademickich UWr
foto Janusz Wolniak