Zasady te same od 40 lat
Dyskusyjny Klub Spotkanie i Dialog obchodzi czterdziestolecie istnienia.
W 1977 roku od systematycznych spotkań w domach prywatnych rozpoczął działalność najstarszy niezależny klub dyskusyjny w Polsce. Mimo zmian Sierpnia 80, przez stan wojenny, lata demokratyzacji kraju w każdą pierwszą środę miesiąca założyciel klubu dr Lech Stefan zaprasza do wysłuchania niepowtarzalnych prelekcji a następnie do często burzliwej dyskusji po.
Lista zapraszanych gości jest imponująca: profesorowie wyższych uczelni, włodarze miasta i regionu, politycy, historycy, twórcy i działacze społeczni. Uniwersalnym kluczem doboru jest rozległa wiedza, poszanowanie chrześcijańskich wartości, zaangażowanie w życie społeczne i obywatelskie. Dlatego często goszczą na spotkaniach byli i obecni członkowie Solidarności, stowarzyszeń patriotycznych , miłośnicy współczesnej historii.
Na jubileuszowym spotkaniu wśród licznych gości pojawili się przywódcy podziemnej dolnośląskiej Solidarności Marek Muszyński i Eugeniusz Szumiejko oraz Kazimierz Kimso obecnie kierujący Związkiem w regionie. W pierwszym rzędzie zasiadł także poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Świat oraz Roman Kowalczyk były opozycjonista obecnie kurator oświaty. Spotkanie uświetnił artystycznie Wojciech Popkiewicz, twórca telewizyjny, bard i pisarz. Główny referat wygłosił dr Stanisław Bogaczewicz z wrocławskiego IPN. Tematem były “Niemieckie i rosyjskie zbrodnie na polskich elitach w pierwszym okresie okupacji”. Wstrząsające liczby i fakty przypomniały po raz kolejny o aktualności naszych starań o uporządkowanie wiedzy historycznej a co za tym idzie zadośćuczynieniu.
Jak zapowiedział Lech Stefan klub będzie działał na pewno do 2018, aby na kolejnych spotkaniach uczcić 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Po tej zapowiedzi wielu gości postulowało, aby nie wyznaczać końca tej inicjatywy. tb