Banner

Wystawa plenerowa „Armia Krajowa”

Przed Centrum Historii Zajezdnia 1 września została otwarta wystawa plenerowa „Armia Krajowa”. Przedstawia ona genezę powstania Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz ukazuje portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

-Ta wystawa jest odsłaniana w ważnym dla nas dniu 1 września, to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego, ale rocznica wybuchu II wojny światowej. Ta wystawa jest klamrą pomiędzy tym czasem dawnym, a czasami dzisiejszymi, bo gdyby nie ci bohaterowie tutaj przedstawiani, gdyby nie ich ofiara i trud, gdyby nie przekazanie tego kolejnym pokoleniom, nie byłoby „Solidarności”. Jest to też zadanie dla kolejnych pokoleń, dla dzisiejszej oświaty, żeby propagować i przybliżać sylwetki tych bohaterów  – mówił Kazimierz Kimso.

-Ta wystawa dopełnia tutaj w tym miejscu w Centrum Historii Zajezdnia. Niezwykle symboliczne jest to, że ściany tej Zajezdni są z cegły, a znak Polski Walczącej zawsze kojarzy się z malowanym znakiem na murach Warszawy i innych miast – przypomniał dr Paweł Rożdżestwieński, organizator wystawy.

-Centrum Historii Zajezdnia to dla całej społeczności Wrocławia dom. Zaczyna się rok szkolny, mam nadzieję, że wielu uczniów wrocławskich szkół będzie oglądać tę wystawę – mówił gospodarz dawnej Zajezdni nr dyr. CHZ Marek Mutor.

-Ta wystawa ma wybitny wymiar historyczny i patriotyczny. Pokazuje prawdę przeciwstawiając się fałszowaniu historii na temat Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Jest przesłaniem do wielu pokoleń Polaków, w szczególności do młodzieży. Ta wystawa znajduje się w miejscu symbolicznym, tu rodziła się „Solidarność”, a przecież wielu żołnierzy AK i  ich rodziny byli członkami Związku – ocenił prof. Stanisław Ułaszewski, prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystego odsłonięcia wystawy dokonali: dr Paweł Rożdżestwieński, dyr. wrocławskiego oddziału IPN, dr Marek Mutor, dyr. CHZ, prof. Stanisław Ułaszewski, prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Leopold Gomułkiewicz, prezes Zarządu Okręgu Obszaru III Lwowskiego im. Orląt Lwowskich we Wrocławiu.

Wystawa będzie prezentowana w CHZ do 26 września 2022 r.

jw

AK1 AK2 AK3

foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy