Banner

Wolność jest kuloodporna

W Starej Kopalni w Wałbrzychu w Centrum Nauki i Sztuki odbył się wernisaż wystawy Józefa Obacza „Żołnierze niezłomni – żołnierze wyklęci”. Wałbrzyski artysta sportretował ponad 50 sylwetek zasłużonych dla Polski patriotów.

Współorganizatorem wystawy jest dolnośląska “Solidarność”, którą na wernisażu reprezentował wiceprzewodniczący Radosław Mechliński.

-Wolność jest kuloodporna. Stąpamy po ziemi zbrukanej krwią. Podziwiamy bohaterów tamtych czasów. Oni po dziś dzień wzbudzają wielkie kontrowersje. Pan zwizualizował ojców naszej niepodległości – mówił Kamil Zieliński, wicewojewoda wrocławski, zwracając się do autora akwarel.

Z dumą o autorze obrazów wyrażał się poseł Ireneusz Zyska. -To nasz lokalny żołnierz wyklęty. Teraz możemy świętować i upamiętniać bohaterów, ale kiedyś odwaga wiele kosztowała. Cieszę się, że wielu młodych ludzi przykłady tych żołnierzy bierze za wzór – akcentował poseł.

Również wiceprezydent miasta Wałbrzycha Sylwia Bielawska podkreślała, że przez wiele lat ci ludzie żyli w nimbie niepamięci, ale na szczęście te czasy mamy już za sobą.

Sam bohater uroczystości uwypuklał fakt, że temat jest mu szczególnie bliski z racji osobistych doświadczeń życiowych. Uczestnictwo w antykomunistycznych organizacjach młodzieżowych, według badań IPN, było udziałem 12 tysięcy młodych ludzi.

-Na tej wystawie prezentuję 55 postaci, mam nadzieję, że za dwa lata będę mógł dobić do setki postaci i zrobić kolejną prezentację – zapewniał Józef Obacz.

Na wystawie w Starej Kopalni można zobaczyć portrety osób powszechnie znanych na przykład takich jak: rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, komendanta Leopolda Okulickiego, płk Antoniego Chruściela, kpt Roman Raisa „Burego”, Danuty Siedzikówny „Inki” czy płk Jerzego Wożniaka.

W wałbrzyskim  Centrum Nauki i Sztuki jest też dostępna stała wystawa obrazująca historię regionalnej „Solidarności” otwarta w 2016 r. Ekspozycja składa się przede wszystkim z pamiątek prywatnych działaczy „S” . Upamiętnia zapomniany wkład Wałbrzycha w kształt całego, blisko 10-milionowego ruchu społecznego z początku lat 80 w Polsce.

Prezentowana w Wałbrzychu wystawa akwarel Józefa Obacza będzie dostępna dla publiczności do końca marca br.

jw

foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy