Wielozadaniowość to po prostu więcej obowiązków
Pracownicy handlu nie mają wątpliwości – wprowadzane od kilku lat stopniowe ograniczanie handlu w niedzielę odnosi skutek. Można w tym dniu spędzić wreszcie czas z rodziną i mieć zapewniony wtedy wolny dzień na odpoczynek. Tym bardziej zbulwersowani byli wszyscy, kiedy okazało się, że niedziela 6 grudnia została w tym roku niedzielą pracującą – relacjonuje przewodniczący Solidarności w Carrefour Polska Paweł Skowron. Jak się okazało później, obroty w tym dniu nie należały do największych. – Nasze społeczeństwo już odzwyczaiło się od spędzania niedziel z rodziną w galeriach handlowych – ocenia. Według działacza argument, że pandemia koronawirusa powinna unieważnić niedziele bez handlu jest nietrafiony. W pozostałe dni pracujemy od 6.30 do północy i nie trzeba dodatkowo otwierać sklepów w niedzielę –dodaje Skowron.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że pracownicy Carefourra, są przeciążeni obowiązkami. Zarząd zmienia organizację pracy i pracownik przypisany będzie do sektora, a nie działu. Oznacza, to że pracownik przypisany dotąd do np. piekarni obsługiwać będzie, dajmy na to, dział mięsny i warzywny, co znacznie zwiększy jego obowiązki.
Latem br. sieć poinformowała o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych obejmujących ponad 400 pracowników, głównie kadry zarządzającej średniego szczebla. w ocenie Pawła Skowrona przewodniczącego NSZZ „Solidarność” w Carrefour rzeczywistym powodem zmian jest wyłącznie chęć ograniczenia kosztów. W sierpniu związkowcy zapowiadali akcje protestacyjne, być może miało to wpływ na odroczenie decyzji o restrukturyzacji. Do tego tematu zarząd chce wrócić po nowym roku.
Przypominamy, że do niedzieli 20 grudnia, trwa Tydzień szacunku dla pracowników handlu. W ramach tej akcji zbierane są m.in. podpisy pod petycję skierowaną do rządu i pracodawców. Można ją podpisać drogą elektroniczną na stronie www.solidarnoscwhandlu.pl