Banner

Wiatr polskiej wolności w Świdnicy

Uroczystości 35. lecia Solidarności w Świdnicy rozpoczęły się od otwarcia wystawy „Ku wolności. Krótki rys historyczny NSZZ „Solidarność” Ziemi Świdnickiej”. Oprócz zdjęć, ulotek, plakatów, znaczków czy gazetek, znalazły się na niej prace plastyczne dzieci świdnickich placówek oświatowych nadesłane na konkurs „Dolnośląska Solidarność”. Podczas wieczornych uroczystości w Teatrze Miejskim, przewodniczący Kazimierz Kimso i przewodnicząca KM Oświaty Ziemi Świdnickiej Jolanta Kornel wręczyli dzieciom nagrody.

O godz. 18.00 w Katedrze Świdnickiej rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez bp Ignacego Deca w asyście licznych sztandarów, delegacji związkowców, samorządowców na czele z Prezydent Świdnicy. Podczas wygłoszonej homilii biskup diecezji świdnickiej ukazał historyczną rolę Solidarności, przypominając że wyrosła  ona z chrześcijańskiej gleby. Chociaż próbowano zniszczyć Solidarność od wewnątrz i zewnątrz, to nikomu nie udało się zahamować wiatru polskiej wolności – mówił biskup. Apelował też do rządzących i bogatych, by wykazywali zwyczajną ludzką solidarność z rządzonymi i biednymi ludźmi. Na koniec wyraził myśl, że ostatnie wybory dają nam nadzieję na taką zmianę.

Po mszy delegacja Dolnośląskiej Solidarności wraz z panią prezydent, złożyła kwiaty pod tablicą Patrona Związku bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Ponownie wszyscy udali się do Teatru Miejskiego, gdzie nastąpiło wręczenie medali i dyplomów zasłużonym dla Solidarności ludziom. Zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej i przewodniczącego Kazimierza Kimso.

Prezydent Świdnicy uhonorowała okolicznościową statuetką wojownika Zofię Cierniewską oraz zapowiedziała prezentację autora książki „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980-1990 –przyczynek do dziejów” Janusza Manieckiego. Książka została sfinansowana ze środków Urzędu Miasta Świdnica i wszyscy obecni na uroczystości ją otrzymali.

Na zakończenie święta Solidarności, zgromadzona publiczność mogła zobaczyć wzruszający i niezwykle bogaty program artystyczny w wykonaniu uczniów SP 1 w Świdnicy pt. „Trzy krzyże”.

jw

Foto Janusz Wolniak

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy