UNI solidaryzuje się ze strajkującymi pracownikami Amazon’a

UNI Global Union w pełni popiera pracowników Amazon’a w Polsce i w Niemczech, którzy podjęli działania w związku z kiepskimi warunkami pracy, utrudnianiem działalności związkowej przez management oraz braku negocjacji.
Alke Boessinger z UNI Global Union powiedziała: “UNI solidaryzuje się, a także blisko współpracuje z niemieckimi kolegami z Ver.di oraz polskimi kolegami z „Solidarności”.
“Właściciel Amazon’a Jeff Bezos ciągle nie rozumie, że związkowe akcje będą rozszerzać się na kolejne magazyny Amazon’a dopóki pracownicy nie zaczną być traktowani jak ludzie, a nie roboty, i że mają oni prawo do zrzeszania się w związki zawodowe i do walki o lepsze warunki pracy i płacy. Jak się okazuje Bezos jest obecnie bardziej zainteresowany podróżami kosmicznymi niż uczciwym traktowaniem pracowników, którzy wypracowali mu miliardy, które teraz wydaje na spełnienie swoich kosmicznych marzeń. Wszystko czego chcą pracownicy Amazon’a to godna płaca i szacunek. To nie tak wiele.
Management odmawia uznania pracowniczego prawa do zrzeszania się i do posiadania reprezentacji pracowniczej, co teraz skutkuje akcjami związkowymi”.
“Nie akceptujemy prezentowanego przez Amazon nowego modelu pracy. Model ten jest obecnie badany przez Komisję Europejską w związku z unikaniem płacenia należnych podatków oraz, jak donoszą niemieccy związkowcy, z przenoszeniem pracy do sąsiadujących magazynów w Polsce z naruszeniem unijnego prawa.”
W Niemczech akcje protestacyjne mają obecnie miejsce w kilku centrach Amazon’a m.in. w Bad Hersfeld, Lipsku, Rheinberg ,Werne a także Koblenz.
W Polsce, pracownicy zaczynają pikietować we Wrocławiu.
Wersja angielska poparcia
Alke Boessinger