Banner

Tu narodziła się “Solidarność”

Dziesiątki  sztandarów związkowych w obu nawach świątyni i licznie zebrani członkowie Związku oraz zaproszeni goście, wzięli udział w rocznicowej Mszy św. upamiętniającej 38. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, koncelebrowanej przez bp Andrzeja Siemieniewskiego.

W mszy św. w kościele przy Alei Pracy uczestniczyli też kapelani ‘Solidarności” ks. prałat Stanisław Pawlaczek oraz ks. Artur Szela.

Biskup Siemieniewski nawiązując do zgromadzonych w świątyni pocztów sztandarowych zauważył, że nie są to muzealne eksponaty zamknięte pod szkłem, tylko żywe świadectwa działających w „Solidarności” ludzi.

Po mszy św. zebrani ruszyli w pochodzie pod tablicą upamiętniającą powstanie dolnośląskiej „Solidarności”. Tu wygłoszono okolicznościowe przemówienia i złożono wiązanki kwiatów.

-Dziękuję tym, którzy nie bacząc na konsekwencje, stanęli tu w Zajezdni, by przeciwstawić się systemowi. To stąd z Wrocławia wyszedł pomysł, by związek, był ogólnopolski i nosił nazwę „Solidarność”. Chociaż nadzieje wolnościowe zostały przerwane 13 grudnia, chociaż wielu ludziom połamano kręgosłupy, wygnano z kraju, to „Solidarność” przetrwała. Dzisiaj nie możemy być bierni, musimy zabiegać o to, by ludzie pracy w Polsce byli upodmiotowieni. Składam wszystkim walczącym wówczas o wolną Polskę hołd i podziękowanie – mówił przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso.

Przemówienia wygłosili też wojewoda Paweł Hreniak, marszałek Jerzy Michalak, prezydent Adam Grehl i bp Andrzej Siemieniewski.

Po uroczystościach zebrani udali się na wspólny posiłek, a chętni mogli też zwiedzić Zajezdnię.

jw

foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy