Trwają konsultacje nad nowelizacją ustawy

Prawie do końca kwietnia Rada Dialogu Społecznego, organizacje związkowe i pracodawców mają czas na zgłaszanie uwag do projektu zmian w ustawie o związkach zawodowych. Nowe zapisy mają pozwolić na zrzeszanie się wszystkich pracujących, a nie tylko zatrudnionych na umowach o pracę – pisze Bankier.pl
Nowela ma zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2015 r. TK orzekł, że prawo powinno umożliwiać zrzeszanie się w związkach zawodowych nie tylko osobom pracującym na etacie, ale też tym, które pracę świadczą na podstawie umów cywilno-prawnych lub samozatrudnienia.
Projekt zmienia słowniczek ustawy o związkach, zamiast pracownika wprowadza pojęcie osoby wykonujące pracę zarobkową, a pracodawcy – podmiot zatrudniający. Podstawowy zapis ustawy będzie teraz brzmiał: Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje osobom wykonującym pracę zarobkową”.

Więcej informacji o nowelizacji ustawy o związkach zawodowych znaleźć można tutaj