Światowy Kongres Bibliotekarstwa

Światowy Kongres Bibliotekarstwa odbędzie się we Wrocławiu. Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich wybrała Wrocław na gospodarza kongresu na 2017 r. Światowy Kongres Bibliotekarstwa i Informacji IFLA jest największym i najważniejszym w świecie wydarzeniem związanym z bibliotekarstwem i informacją naukową. Coroczny kongres IFLA odbywa się zawsze w sierpniu, za każdym razem w innym kraju i gromadzi ponad 3,5 tys. profesjonalistów z ok. 120 krajów, dając możliwość wymiany poglądów, ustalania wspólnego stanowiska i harmonogramu działań w najważniejszych dla środowiska sprawach oraz nawiązywania i zacieśniania współpracy między uczestniczącymi podmiotami – instytucjami i stowarzyszeniami. W ubiegłym roku kongres miał miejsce we Francji (Lyon), a wcześniej kolejno w Singapurze, Helsinkach i Puerto Rico.

W 2017 roku przypada jubileuszu 100-lecia powstania Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dla kraju organizującego kongres, wydarzenie to jest szansą na zaprezentowanie swojego dorobku profesjonalnego zagranicznym uczestnikom, a także daje, szerszemu niż zwykle gronu własnych bibliotekarzy, możliwość kontaktu z najwybitniejszymi przedstawicielami branży z całego świata. Natomiast miasto gospodarz jest szczególnie wyróżnione i uhonorowane.

jw