Styczniowe obrady
Podczas pierwszego w tym roku spotkania zebrani podjęli kilka uchwał, m.in. w sprawie powołania Dolnośląskiego Centrum Dialogu Społecznego w związku z realizacją projektu w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska. Działacze przyjęli też harmonogram posiedzeń ZR na najbliższe półrocze.
Gościem styczniowego posiedzenia był zastępca okręgowego inspektora pracy Jakub Miś. Inspektor przedstawił działalność OIP we Wrocławiu w ubiegłym roku. Ponadto, oprócz działań kontrolnych, Jakub Miś omówił kampanie prewencyjne Państwowej Inspekcji Pracy. Program prewencyjny dotyczący związkom zawodowym przedstawił Marek Choczaj. Działacz wezwał zebranych, aby zaprosić do tego programu pracodawców, aby również oni poszerzyli swoją wiedzę na temat związków zawodowych. Drugi program, skierowany do młodzieżowych ośrodków wychowawczych, miałby przygotować młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Dolnośląska Okręgowa Inspekcja Pracy to 140 inspektorów. Zdecydowana większość skarg dotyczy okręgu wrocławskiego (około 60%). Jak co roku, działacze skorzystali z okazji aby przedstawić inspektorowi swoje pytania i sugestie.
Sytuacja w zakładzie Autoliv Poland była przedmiotem kolejnego punktu zebrania. O sporze zbiorowym w tym zakładzie mówili Ewelina Mazur(przewodnicząca zakładowej Solidarności) i Daniel Wituszyński, wiceprzewodniczący Rady Oddziału.
Przed wyborami
Dyskusja na temat zbliżających się wyborów prezydenckich była jednym z ostatnich punktów obrad zarządu regionu. Nie możemy popierać prezydenta , który będzie nam obiecywał gruszki na wierzbie – mówił Krzysztof Domagała. Zdaniem działacza, Solidarność powinna oczekiwać jasnej deklaracji od kandydata na prezydenta, który sprzeciwi się podniesieniu wieku emerytalnego i ewentualnym, niekorzystnym zmianom ustawy o związkach zawodowych. Członek prezydium Ireneusz Besser przyznał, że temat nie jest jednoznaczny dla wszystkich członków Związku i dlatego każda wypowiedź jest cenna, bo głosy z tej dyskusji będą przekazane wyżej, czyli na najbliższym posiedzeniu Komisji Krajowej. Już teraz – mówił Ireneusz Besser, przychodzą członkowie do biur terenowych i pytają o zdanie Związku na ten temat. – Jeśli mamy kogoś konkretnego poprzeć , to potrzebujemy konkretnej odpowiedzi, co otrzymamy w zamian.
W toku dalszej dyskusji dominowało przekonanie, że Komisja Krajowa powinna dążyć do podpisania umowy społecznej z kandydatem na prezydenta.
Sytuacja w zakładzie Autoliv Poland była przedmiotem kolejnego punktu zebrania. O sporze zbiorowym w tym zakładzie mówili Ewelina Mazur, przewodnicząca zakładowej Solidarności i Daniel Wituszyński, wiceprzewodniczący Rady Oddziału.
Prawnik Regionu Sławomir Poświstak przedstawił najważniejsze zmiany w kodeksie pracy w 2025 r.