Sprzeciw wobec antyzwiązkowego projektu
Prezydium Zarządu Regionu NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk przyjęło Stanowisko ws. poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych. wyrażając swoją dezaprobatę wobec projektu klubu “Nowoczesna”. Zadaniem związkowców jest to projekt antypracowniczy i niezgodny z obowiązującym prawem. W związku z powyższym domagają się od posłów całkowitego jego odrzucenia.
foto jw
Poniżej całość stanowiska:
Stanowisko nr 1/2016
Prezydium Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”
ws. poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz – ustawy kodeks pracy
Prezydium Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” wyraża zdecydowany sprzeciw wobec proponowanych przez grupę posłów na Sejm RP Klubu Poselskiego „Nowoczesna” zmian w ustawie o związkach zawodowych oraz ustawy kodeks pracy.
Faktycznym celem tego projektu nie jest ograniczenie rzekomych nadmiernych „przywilejów” związków zawodowych oraz zmniejszenie obciążenia pracodawców kosztami funkcjonowania związków zawodowych, lecz wyeliminowanie związków zawodowych z zakładów pracy i przestrzeni publicznej, co narusza konstytucyjne prawo do zrzeszania się pracowników w związki zawodowe. Propozycja ta jest również niezgodna z Konwencją MOP nr 135 ratyfikowaną przez Polskę, która wzywa państwa do przyznania w przedsiębiorstwach przedstawicielom pracowników takich udogodnień, które umożliwią im szybkie i skuteczne wykonywanie ich funkcji.
Przedłożony do Sejmu projekt klubu „Nowoczesna” niesie za sobą poważne zagrożenie dla swobody, niezależności i samorządności związków zawodowych, co sprzeczne jest z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją MOP nr 87 dotyczącą wolności związkowej
i ochrony praw związkowych.. Jest to również próba podkopania fundamentów, na których opiera się idea związków zawodowych powołanych do reprezentowania i obrony praw pracowników, ich interesów zawodowych i socjalnych.
Przedstawiony projekt zmian do ustawy w obecnym stanie polega nie na ograniczeniu, ale właściwie na pozbawieniu podstawowych uprawnień, tak niezbędnych do właściwej realizacji wspomnianych powyżej celów związkowych. Pozycja prawna związków zawodowych musi mieć oparcie w licznych uprawnieniach, również po to, aby być równorzędnym partnerem
w prowadzeniu „dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowiących podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.” (art. 20 Konstytucji RP).
Uprawnienia związków zawodowych, które zgodnie z założeniem projektu mają zostać ograniczone są znacznie bardziej rozbudowane w krajach o dłuższej tradycji związkowej. Tak jest w Hiszpanii, gdzie składkę związkową można odliczyć od podatku.
W Szwecji nie ma regulacji prawnych dotyczących płacy minimalnej i kwestia ta w całości regulowana jest przez partnerów społecznych. Zachowanie autonomii od rządowej interwencji w negocjacje płacowe ma miejsce także w Niemczech. To pokazuje jak silne mogą być związki zawodowe przy zachowaniu odpowiedniej regulacji prawnej.
Prezydium Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” apeluje o odrzucenie tego projektu w całości.