Solidarność żąda dymisji ministra zdrowia

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda wystosował dzisiaj pismo do premier Kopacz ws. bulwersującej wypowiedzi nowego ministra zdrowia. Poniżej treść listu:

Szanowna Pani Premier!

Wypowiedź nowego ministra zdrowia Mariana Zembali z 17 czerwca w programie Fakty na antenie TVN: „W Śląskim Centrum Chorób Serca, który jest częścią mojego zawodowego życia i takim pozostanie, jeżeli ktokolwiek z pracowników, ktokolwiek podjąłby strajk, na drugi dzień będzie przeze mnie – dyrektora – zwolniony” jest świadomym podżeganiem do łamania prawa i publicznym zastraszaniem pracowników. Ktoś taki nie ma prawa być konstytucyjnym ministrem demokratycznego państwa, będącego członkiem Unii Europejskiej. Prawo do organizowania się w związki zawodowe, w tym prawo do strajku to jedno z podstawowych praw obywatelskich zapisanych nie tylko w polskiej konstytucji, ale też w prawie unijnym i konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy, które Polska ratyfikowała. Szkoda, że w roku 35-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” musimy to przypominać Pani rządowi i ugrupowaniu, które chwali się przynależnością do Europejskiej Partii Ludowej. Szanowna Pani Premier! Żądamy natychmiastowej dymisji ministra zdrowia Mariana Zembali i jednoznacznego odcięcia się od tej wypowiedzi.

z poważaniem

Piotr Duda