Banner

“Solidarność” pamięta o swoich Bohaterach

Tradycją dolnośląskich obchodów rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” jest odwiedzanie grobów ludzi związanych z „Solidarnością”. Związkowcy, ale i przedstawiciele samorządu i organizacji społecznych pierwsze kroki kierują na Cmentarz Grabiszyński, gdzie pochowany jest Kazimierz Michalczyk postrzelony podczas manifestacji „Solidarności” 31 sierpnia 1982 roku i zmarły 2 września.

Tomasz Wójcik stojąc nad grobem Michalczyka pytał retorycznie co zrobiliśmy z wolnością, za którą życie oddał Michalczyk.

-Wcale nie chciał zginąć, ale wyszedł bronić wolności, której wszyscy zasmakowaliśmy. Wolność została wywalczona, ale co z nią zrobiliśmy? Dzisiaj mamy sytuację taką, że wolno mówić, ale w imię tej samej wolności, wolno również deprawować, wolno obrażać, wolno zboczenie nazywać normalnością, zło nazywać szczęściem i dobrem, a tych którzy odważą się wypowiedzieć słowa obrony dla wartości, które wyznają, nazywa się nienawistnikami.

Dodał też historyczny działacz „Solidarności”, były poseł, a obecnie szef „S” na Politechnice Wrocławskiej, że nie możemy być tylko obserwatorami, ale powinniśmy w obronie wartości stanąć.

Zebrani na cmentarzu odwiedzili też groby Piotra Bednarza i Marii Zapart.

Następnie udali się na Mszę św. do kościoła przy Alei Pracy, gdzie modlono się w intencji ludzi “Solidarności” przy udziale bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

Homilię wygłosił kapelan senior dolnośląskiej “Solidarności” ks. Stanisław Pawlaczek. Ksiądz prosił o to, by się modlić i dziękować za to, co się przez 39 lat udało dokonać.

Po Mszy św. ruszył pochód pod Tablicę “Solidarności”. Uroczystości odbyły się z udziałem władz rządowych i samorządowych. Obecny był wojewoda Paweł Hreniak i z-ca  Głównego Inspektora Pracy Bogdan Drzastwa.

Wojewoda Paweł Hreniak zauważył, że zryw „Solidarności” się powiódł, ponieważ Polacy wspólnie stanęli do walki przeciw komunizmowi.

-Działaliśmy wspólnie jako naród, jako wspólnota. Pokazaliśmy jak możemy robić wielkie rzeczy. „Solidarność” to symbol dobrej walki o przemiany społeczne i ekonomiczne. Musimy być wdzięczni dla tych których znamy, jak i dla tych tysięcy bezimiennych walczących o wolną Polskę – dodał wojewoda.

Przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso podkreślił związek ludzi „Solidarności” z Kościołem. – „Solidarność” powstała dzięki powołaniu na Stolicę Piotrową polskiego papieża. Wtedy w sierpniu wieszaliśmy na bramach zakładów pracy Jego wizerunki i Matki Boskiej Częstochowskiej. Od samego początku byliśmy wierni tym wartościom.

Kimso przypomniał dokonania „Solidarności” na przestrzeni 39 lat, podkreślając że ten dorobek niektórzy starają się przemilczeć.

jw

foto Janusz Wolniak

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy