Solidarność domaga się przestrzegania prawa

Radni sejmiku województwa dolnośląskiego (dwóch klubów koalicyjnych – Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego i Porozumienia) zdecydowali, że zarząd województwa może odwołać dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego. Marszałek Cezary Przybylski oświadczył, że Zarząd województwa dostał zgodę na wszczęcie procedury odwołania dyrektora Teatru Polskiego.

W związku z tą informacją przewodniczący ZR NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk wezwał przedstawicieli organizacji zakładowych Związku o przyjście na salę sesyjną obrad Sejmiku Wojewódzkiego Dolnośląskiego w dniu 9 lutego o godz. 12.15 (w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Sali nr 1222), by okazać solidarność z kolegami z Teatru Polskiego.

Ponadto przewodniczący ZR wysłał pismo do kierownictwa ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz wojewody o podjęcie zdecydowanych działań, by zapobiec łamaniu prawa.

W liście Kazimierz Kimso m.in. napisał: „Nie może nieliczna, krzykliwa grupa aktorów decydować o obsadzie najważniejszego stanowiska w instytucji kultury.

Zwracamy się do instytucji państwowych, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz wojewody dolnośląskiego o wyrażenie zdecydowanego stanowiska w powyższej kwestii, a radnych sejmiku i zarząd o ponowną refleksję”.

jw

Foto Janusz Wolniak