Banner

Słoneczna pielgrzymka w Henrykowie

III Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa odbyła się w tym roku w Święto Zesłania Ducha Świętego. Podobnie jak i w latach poprzednich zgromadziła liczną rzeszę pracowników i ich rodzin. Obecni byli też przedstawiciele organizacji pracodawców, rzemieślników, samorządów i organizacji społecznych.

W niedzielę 20 maja kilka tysięcy związkowców z rodzinami wzięło udział w dorocznej Archdiecezjalnej  Pielgrzymce Ludzi Pracy w Henrykowie. Mszy przewodniczył abp Józef Kupny.  Niedzielne popołudnie uświetnił występ zespołu Skaldowie.  Dopisała pogoda oraz zaproszeni goście.

– Gromadzimy się by przeżywać tajemnicę zesłania Ducha Świętego, który sprawia, że w Kościele będzie trwać zawsze ta sama Prawda, którą przekazał Apostołom Jezus Chrystus. Z tej mocy czerpiemy naszą siłę. On nas umacnia w wierze – mówił abp Józef Kupny.

Metropolita Wrocławski podkreślał także, że wszyscy potrzebujemy siły, by nie bać się stać przy krzyżu. Nie możemy poddawać się presji, że to nasza prywatna sprawa.

– Człowiekiem wierzącym musimy być nie tylko w kościele i w domu, ale w każdym miejscu gdzie jesteśmy, gdzie pracujemy. Osoba wierząca ma prawo do publicznego wyznawania swojej wiary. Ma obowiązek dawania świadectwa nawet za cenę prześladowań – podkreślał abp Józef Kupny.

Arcybiskup posłużył się przykładem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który za cenę głoszenia ewangelii miłości oddał swoje życie.

Przewodniczący Dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso przypomniał, że podczas Mszy św. jest też obecny relikwiarz z krwią bł. Ks. Jerzego. Dziękując bardzo licznym związkowcom za udział w uroczystościach szef Regionu powiedział: Cieszę się, że już trzeci raz spotykamy się u stóp Matki Boskiej Języka Polskiego w duchu dialogu, by nam się język nie pomieszał.

Na zakończenie Mszy św. abp Józef Kupny zaznaczył, że cały czas modlił się za tych pracowników, którzy ulegli wypadkom przy pracy albo stracili zdrowie. A o pracy mówił też w homilii, zaznaczając że to dzięki niej rozwijamy Dzieło Boże i że ona stanowi rdzeń naszego życia, i że to przez nią kształtuje się właściwy ład społeczny.

Po Mszy św. Arcybiskup zaprosił pielgrzymów na poczęstunek, podczas którego można było wysłuchać koncertu Górniczej Orkiestry Dętej z Jaworzna.

Niewątpliwą atrakcją uroczystości był na zakończenie występ zespołu „Skaldowie” entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, podobnie jak na poprzednich pielgrzymkach, kiedy śpiewała Eleni i zespół „Lombard”.

jw/mr

piel1 piel2 piel3 piel4 piel5 piel6

foto Janusz Wolniak

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy