Banner

Robicie dobrą robotę

Comiesięczne spotkanie Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy odbyło się w czwartek 30 marca. Część roboczą wypełniło wystąpienie prawnika związkowego Krzysztofa Wołka-Łaniewskiego na temat wchodzących od 7 kwietnia do Kodeksu pracy przepisów dotyczących pracy zdalnej. Wcześniej z członkami Wszechnicy SIP rozmawiał przewodniczący dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso. Szef Regionu podziękował społecznym inspektorom za ich zaangażowanie w starania o bezpieczeństwo pracy. – Robicie dobrą robotę – mówił. Zachęcał także, aby stanęli w dorocznym konkursie na najaktywniejszego SIP-a.
Od 2019 roku konkurs przebiega w dwóch etapach: wojewódzkim i krajowym. Mogą w nim uczestniczyć zakładowi, oddziałowi i grupowi społeczni inspektorzy pracy, zgłoszeni przez organizacje związkowe.
Oceny uczestników dokonują zespoły eksperckie, w skład których wchodzą przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy oraz reprezentatywnych central związkowych – Forum Związków Zawodowych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Wojewódzkie Komisje Konkursowe w 16 Okręgowych Inspektoratach Pracy oceniają działalność zgłoszonych kandydatów i wskazują maksymalnie po trzech laureatów, którzy uzyskują kwalifikację do etapu krajowego. Na szczeblu centralnym, Kapituła powołana przez Głównego Inspektora Pracy, weryfikuje oraz opiniuje nadesłane z okręgów dokumentacje i wnioski. Główny Inspektor Pracy, na wniosek Kapituły, przyznaje wyróżnienia 16 społecznym inspektorom pracy, spośród których wyłanianych jest trzech, uhonorowanych nagrodami głównymi.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy