Banner

Razem możemy więcej

25 lutego w siedzibie dolnośląskiej „Solidarności” odbyło się spotkanie przedstawicieli reprezentatywnych związków pracodawców i związków zawodowych. Uczestnicy inicjatywy chcą wypracować przyjazny model kontaktów, który stworzy instytucjonalną platformę dialogu społecznego. Fundamentem, na którym ma być budowana współpraca jest wzajemne zaufanie.
Warto podkreślić, że po raz pierwszy w tym reprezentatywnym gronie rozmowy odbyły się bez udziału instytucji państwowych.

Na spotkaniu obecni byli:
Tadeusz Choczaj – Dolnośląscy Pracodawcy Lewiatan
Michał Kuszyk – Związek Pracodawców Polska Miedź
Kazimierz Kimso – Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”
Krzysztof Kisielewski – Forum Związków Zawodowych.
Franciszek Kopeć – Region Jeleniogórski NSZZ „Solidarność”
Andrzej Kalisz – Związek Pracodawców Dolnego Śląska
Zbigniew Ładziński – Dolnośląska Izba Rzemieślnicza
Bogdan Orłowski – Region Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”
Andrzej Otręba – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Marek Woron – Loża Dolnośląska Business Center Club
Uczestnicy spotkania podkreślili, że na Dolnym Śląsku relacje pomiędzy partnerami społecznymi były zawsze bardzo dobre. Ponieważ dialog społeczny umiera na poziomie krajowym zarówno związkowcy jaki i reprezentatywne organizacje pracodawców chcą zaproponować dobre praktyki dla firm do dialogu na poziomie zakładu pracy i na poziomie województwa.
Przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso podkreślił, że wypracowane przez partnerów społecznych dobre praktyki będą dobrze służyły zarówno pracownikom jak i pracodawcom. – W wielu wypadkach pomoże to uniknąć wojny, a ta jak wiadomo zawsze niesie za sobą ofiary i chęć odwetu.
Marek Woron – kanclerz BBC zauważył, że wszyscy jadą na tym samym wózku. – Chcemy też promować polskie przedsiębiorstwa, które nie mają szans z wielkimi korporacjami, często dofinansowanymi przez administrację publiczną.
Wszyscy uczestnicy spotkania potwierdzili chęć dalszej współpracy. Kolejne spotkanie odbędzie się 20 marca w siedzibie Izby Rzemieślniczej, gdzie omawiane będą szczegółowe obszary współpracy i strategia działania na kolejne miesiące.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy