Banner

Przemoc w miejscu pracy

Związki zawodowe wzywają rządy i pracodawców do przyjęcia nowej konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy mającej na celu wyeliminowanie przemocy i molestowania seksualnego w miejscu pracy. Pierwsza dyskusja dotycząca nowej konwencji już w czerwcu tego roku.

Ponad jedna trzecia kobiet na całym świecie – 818 milionów – doświadczyło przemocy seksualnej lub fizycznej w domu, w swoich społecznościach lub w miejscu pracy. Przemoc ze względu na płeć pozostaje jednym z najbardziej tolerowanych naruszeń praw człowieka w świecie pracy.

Około 50% kobiet w UE doświadczyło niechcianych zachowań seksualnych, kontaktu fizycznego lub innych form molestowania seksualnego w miejscu pracy.

Ponad 61% kobiet zatrudnionych w sektorze usług jest molestowanych seksualnie.

Kobiety pracujące jako pracownice domowe w prywatnych gospodarstwach domowych są często narażone na psychiczne, fizyczne i seksualne wykorzystywanie i nękanie.

65% kobiet pracujących w mediach doświadczyło zastraszania, gróźb lub molestowania seksualnego w związku z ich pracą.

W Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji 60% kobiet pracujących jako kelnerki, barystki i barmanki doświadczyło molestowania seksualnego.

Bangladesz: ponad 60% kobiet pracujących w przemyśle odzieżowym zastraszano lub grożono im przemocą w pracy.

Hongkong: około 60% pracownic w sektorze usług doświadcza w pracy molestowania seksualnego.

Meksyk: 15 milionów kobiet zatrudnionych w gospodarce formalnej cierpi z powodu różnego typu molestowania seksualnego.

USA: 90% kelnerek doświadczyło molestowania seksualnego w pracy.

Uganda: 90% kobiet było molestowanych seksualnie w pracy przez swoich zwierzchników.

Kenia: ponad 90% kobiet zajmujących się uprawą i przetwórstwem herbaty było wykorzystywanych seksualnie w miejscu pracy.

Przemoc i jej rożne formy są częścią życia zbyt wielu ludzi. Przemoc występuje w przestrzeni publicznej, domu, Internecie, czy w pracy. Każdy, bez względu na płeć, wiek czy status materialny może jej doznać. Dlatego tak ważne jest stworzenie nowej i pierwszej konwencji MOP dotyczącej przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Bądźmy więc solidarni!

źródło – solidarnosc.org.pl

aw

 

 

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy