Prawa dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Opiekunowie osób niepełnosprawnych nie ukrywają zadowolenia w związku z przyjęciem przez rząd przepisów, które zabezpieczą ich po śmierci podopiecznych. Chodzi o projekt ustawy przygotowany przez resort rodziny.
Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem opiekunowie osób niepełnosprawnych po ich śmierci będą mogli otrzymać zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne. Takie osoby po śmierci podopiecznego, zostają bez środków do życia i często bez możliwości podjęcia zatrudnienia
Przy świadczeniu przedemerytalnym będzie obowiązywało kryterium wieku i przepracowanego czasu. W przypadku kobiet jest to co najmniej 55 lat i 20 lat przepracowanych, w przypadku mężczyzn 60 lat i 25 lat przepracowanych.
Nowelizacja miałaby wejść w życie na początku przyszłego roku. Ministerstwo rodziny szacuje, że z pomocy w latach 2017-27 skorzysta ok. 122 tys. osób. Będzie to kosztować ponad 1 mld zł.
jw