Pracownicy w Henklu za strajkiem

Niemiecki koncern chemiczny Henkel jest jednym z największych światowych producentów środków piorących i czyszczących, kosmetyków pielęgnacyjnych i zapachowych, klejów konsumenckich i chemii budowlanej oraz technologii i usług przemysłowych. Obecnie działa w ponad 125 krajach świata i zatrudnia ponad 50 tysięcy pracowników. Jednak place pracowników w Polsce są bardzo niskie.
Związkowy z Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Henkel Polska mieli nadzieję, że zarząd zmieni swoje nastawienie i podejmie rzetelny dialog w kwestii satysfakcjonujących załogę podwyżek. Jednak tak się nie stało i dlatego przeprowadzili we wszystkich zakładach Henkla w Polsce referendum.
Na karcie referendalnej pracownicy odpowiadali czy są za bezterminowym strajkiem w celu poparcia żądań zgłoszonych w ramach sporu zbiorowego. Związkowcy domagają się podwyższenia stawki wynagrodzenia zasadniczego o kwotę brutto 4 zł/h, dla pracowników wynagradzanych w systemie godzinowym, oraz wzrostu stawki wynagrodzenia zasadniczego o wartość brutto 672 zł/m-c, dla pozostałych pracowników.
W referendum wzięło udział blisko 52 procent załogi. Za strajkiem opowiedziało się 97 procent pracowników.
Teraz, jak informuje nas przewodniczący organizacji zakładowej w Henklu Marcin Zabochnicki, Zarząd otrzymał pismo o wyniku referendum i wezwanie do podjęcia rozmów.
jw