Banner

Praca zdalna – propozycja ministerstwa

Według  propozycji Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, zasady wykonywania pracy zdalnej będą określane w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładowymi organizacjami zawodowymi, a jeżeli nie dojdzie do zawarcia takiego porozumienia, albo u pracodawcy nie działają związki zawodowe – w regulaminie ustalonym przez pracodawcę.

W szczególnych przypadkach praca zdalna mogłaby być wykonywana także na polecenie pracodawcy. Wykonywanie pracy zdalnej byłoby dopuszczalne na polecenie pracodawcy lub na wniosek pracownika także w przypadku, gdy nie zostało zawarte porozumienie albo regulamin.

Przepisy będą się także odnosić do kwestii kosztów związanych ze świadczeniem przez pracownika pracy zdalnej “tak, aby uwzględnić interesy obu stron stosunku pracy, a także rodzaj i warunki świadczenia pracy zdalnej przez konkretnego pracownika, z czym związana jest konkretna wysokość ponoszonych kosztów w poszczególnych przypadkach”.

Rozmowy ws. szczegółowych rozwiązań pomiędzy reprezentowanymi w Zespole Problemowym ds. prawa pracy RDS organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi toczyły się przez ok. pół roku. Jak podało ministerstwo – Najwięcej rozbieżności wywołały kwestie: definicji pracy zdalnej (w zakresie swobody wyboru miejsca świadczenia pracy zdalnej przez pracownika, możliwości świadczenia pracy w całości jako pracy zdalnej) oraz zwrotu kosztów wykonywania przez pracownika pracy zdalnej przez pracodawcę” –

Jednocześnie ministerstwo poinformowało, że przy okazji nowelizacji nie są planowane inne zmiany w Kodeksie pracy, niezwiązane z pracą zdalną.

Źródło PAP

 

 

 

 

 

 

 

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy