Banner

Po spotkaniu “Solidarności” z rządem

– Wyznaczyliśmy sobie termin do 15 stycznia, żeby były pierwsze efekty z rozmów w podzespołach. Mam nadzieję, że do końca stycznia czy do połowy lutego będziemy w stanie wstępnie przygotować jakieś porozumienie dotyczące tych wspólnych działań Rządu i Solidarności – mówił o spotkaniu zespołu Rząd-Solidarność, Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”.
– To było posiedzenie plenarne pod przewodnictwem szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marka Kuchcińskiego i z ramienia Solidarności przewodniczącego Henryka Nakoniecznego. Ze strony związkowej było 8 osób, ze strony rządowej 18 wiceministrów. To były ustalenia dotyczące prac w podzespołach, które będą zajmować się poszczególnymi problemami i to zostało na wczorajszym spotkaniu ustalone – mówił Piotr Duda.
 – Najważniejsze było jednak to, że omówiliśmy na tym spotkaniu z panem ministrem Budą pierwszy postulat “S” dotyczący ochrony zakładów energochłonnych i odbiorców indywidualnych. To idzie w dobrym kierunku. Lista PKD firm, którą przedstawił Minister poszła do notyfikacji Komisji Europejskiej, która musi wyrazić zgodę, bo to jest pomoc publiczna. Jeżeli będzie dodatkowa lista firm, które miałyby zostać objęte tą ochroną, to przedstawimy ją w najbliższym czasie panu Ministrowi. Jeżeli chodzi o odbiorców indywidualnych, to ceny energii elektrycznej i gazu zostały zamrożone na pewnym pułapie, to również był nasz postulat. To dobre kierunki – zaznaczył przewodniczący Solidarności.
Ochrona działaczy związkowych
Piotr Duda powiedział także, iż minister Buda zobowiązał się także, aby w jak najszybszym czasie przygotować zmiany kodeksu postępowania cywilnego dot. zabezpieczenia przed zwolnieniem działaczy związkowych. – Chodzi o skuteczną ochronę, bo pracodawca zwalnia działacza związkowego z art. 52 pod obojętnie jakim pretekstem, a później sprawy w sądach trwają kilka lat i organizacja związkowa się rozpada, bo nie ma lidera – stwierdził Piotr Duda.
Zmiana polityki energetycznej
Kolejnym kwestia, która ma być dyskutowana w podzespołach ma dotyczyć nowej Polityki Energetycznej Polski (PEP).
 – Chodzi o to, aby wpisać w PEP rok 2050 czy 2049, aby paliwem strategicznym dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego do tego roku był gaz i węgiel – wyjaśnił Piotr Duda.
Rozmowy w podstolikach
Szef “S” mówił również, że będą toczyć się rozmowy dotyczące m.in. podwyżek wynagrodzeń w sferze finansów publicznych, w tym podstolik dotyczący wynagrodzeń dla nauczycieli czy odmrożenia odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
 – Wyznaczyliśmy sobie termin do 15 stycznia, żeby były pierwsze efekty z rozmów w podzespołach. Mam nadzieję, że do końca stycznia czy do połowy lutego będziemy w stanie wstępnie przygotować jakieś porozumienie dotyczące tych wspólnych działań Rządu i Solidarności – dodał.
Emerytury stażowe
Przewodniczący Solidarności pytany był również o postulat emerytur stażowych. Prowadzący program przywołał tu wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który mówił na spotkaniu w Chojnicach, że nie stać nas w tej chwili na emerytury stażowe.
 – Jest w tej sprawie powołany podzespół, którego szefem jest minister Marlena Maląg, zabieramy się ostro do pracy. I powiem tak: Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy nie stać na to, aby przegrać wybory parlamentarne, a jeśli nie wprowadzą emerytur stażowych to te wybory przegrają. To jest najważniejszy argument dla prezesa Kaczyńskiego i całej Zjednoczonej Prawicy z jednego powodu: słowa danego się dotrzymuje, a to było słowo dane przez ZP, czyli przez prezesa Kaczyńskiego w 2015 r. przy wyborach prezydenckich. Ja słowa dotrzymuje i tego żądam od polityków ZP. Jeśli chcą się posługiwać słowem wiarygodność to muszą zrealizować najważniejszy dla Solidarności postulat – podkreślił Piotr Duda.
www.tysol.pl
Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy