Oświata spotkała się z Premier Beatą Szydło
Prezydium Sekcji Krajowej wraz z Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” spotkało się z premier Beatą Szydło. Doszło do przedstawienia najważniejszych obecnie postulatów związkowych związanych z czasem pracy, wynagrodzeniami i działaniami osłonowymi.
Poniżej szczegółowy Komunikat z tego bardzo ważnego spotkania.
jw
KOMUNIKAT
Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ze spotkania Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” z premier RP Beatą Szydło
W związku z przedstawionymi projektami ustaw oświatowych, realizując postanowienia Rady KSOiW NSZZ „Solidarność”, 14 listopada 2016 r. doszło do pilnego spotkania członków Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy z premier Beatą Szydło, Elżbietą Witek – członkiem Rady Ministrów, szefową gabinetu politycznego premiera RP, wiceministrem edukacji Maciejem Kopciem oraz z dyrektorami departamentów Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Tematem spotkania były postulaty Solidarności oświatowej zgłoszone do projektów ustaw wprowadzających reformę oświaty, dotyczące pakietu osłonowego i wzrostu wynagrodzeń w oświacie.
Na wniosek NSZZ „Solidarność’ rząd RP przygotuje plan dojścia do wyższych płac w oświacie. Rząd zajmie się również doprecyzowaniem zapisu art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela w celu wyeliminowania nadużyć w zakresie czasu pracy nauczycieli.
Już na początku spotkania strony wyraziły potrzebę szerszego dwustronnego dialogu. Pani premier Beata Szydło upoważniła minister Elżbietę Witek do stałego kontaktu z kierownictwem Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podkreślił także konieczność istnienia oświatowego zespołu branżowego przy MEN, gdyż w Radzie Dialogu Społecznego nie ma takiego zespołu.
Przewodniczący KSOiW Ryszard Proksa przedstawił najważniejsze postulaty NSZZ „Solidarność”, m.in. przywrócenie prawa do przechodzenia nauczycieli na wcześniejsze emerytury, ustalenie działań osłonowych, określenie maksymalnej liczby uczniów w oddziałach szkolnych, wzrost wynagrodzeń w oświacie, a także doprecyzowanie zapisu art. 42 ust. 2 w Karcie Nauczyciela odnośnie czasu pracy nauczycieli.
Pani premier Beata Szydło, odnosząc się do postulatów NSZZ „Solidarność”, stwierdziła, że rząd RP pracuje obecnie nad obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Niestety, atmosfera krytyki tego projektu przez różne siły polityczne i ekonomiczne nie daje w tej chwili możliwości rozmów nad branżowymi rozwiązaniami w tym zakresie.
Pani premier przychylnie odniosła się do propozycji KSOiW wytyczenia drogi dojścia do wyższych płac w oświacie. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przygotować „mapę drogową” zwiększenia płac pracowników oświaty.
Jest także deklaracja strony rządowej zajęcia się sprawą doprecyzowania zapisu art. 42. ust. 2 Karty Nauczyciela, aby jasno określić, że nauczyciel nie ma obowiązku realizacji niepłatnych dodatkowych zajęć edukacyjnych z uczniami (tzw. godzin karcianych).
Strony dyskutowały o standardach edukacyjnych, m.in. o określeniu maksymalnej liczby uczniów w oddziałach. Przedstawiciele MEN zapewniali, że w związku z reformą ustroju szkolnego przybędzie oddziałów szkolnych, czyli także etatów nauczycielskich, bowiem liczba uczniów w oddziałach siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej będzie mniejsza niż ma to miejsce w oddziałach klas gimnazjalnych.
Pozostałe postulaty NSZZ „Solidarność” będą przedmiotem kolejnych dwustronnych spotkań z przedstawicielami rządu RP.
Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na spotkaniu reprezentowali: przewodniczący Ryszard Proksa, Jolanta Kornel, Danuta Utrata, Lesław Ordon, Roman Laskowski, Andrzej Piegutkowski i Wojciech Jaranowski.
Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”
Wojciech Jaranowski