Banner

Niepełnosprawni na dolnośląskim rynku pracy

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przedstawił sytuację osób niepełnosprawnych – bezrobotnych na tle ogółu bezrobotnych w województwie dolnośląskim. Na koniec grudnia 2020 w rejestrach powiatowych urzędów pracy pozostawało 4 619 osób niepełnosprawnych, co stanowiło 6,7% ogólnej liczby bezrobotnych w regionie (kobiety stanowiły 5,3% ogólnej liczby bezrobotnych kobiet w woj. dolnośląskim). W porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2019 odnotowano spadek o 274 osoby, na przestrzeni ostatniego roku zmalał również udział procentowy osób bezrobotnych z niepełnosprawnościami o 2 punkty procentowe. Analiza powiatowych rynków pracy wykazała, iż na koniec 2020 najwięcej bezrobotnych z niepełnosprawnościami było zarejestrowanych w powiatach: wrocławskim grodzkim (562 osoby tj. 5,9% ogólnej liczby bezrobotnych), kłodzkim (343 osoby, tj. 5,6% ogólnej liczby bezrobotnych), świdnickim (247 osób, tj. 6,1% ogólnej liczby bezrobotnych). Natomiast najmniej w powiecie wołowskim (70 osób, tj. 4,6% ogólnej liczby bezrobotnych).
Osoby z niepełnosprawnościami stanowią jedną z grup ludności, która wymaga stałego monitorowania – z punktu widzenia integracji społecznej, w tym także poprzez pracę.
Trudna sytuacja osób z niepełnosprawnościami jest związana m.in. z ich niską aktywnością zawodową. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy stanowi obszar działań powiatowych urzędów pracy mających na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami w tym zakresie.

jw

foto Janusz Wolniak

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy