Banner

Obchody 40-lecia “Solidarności” na Dolnym Śląsku

W tym roku przypada 40. rocznica  powstania NSZZ „Solidarność”, wielomilionowego, pokojowego ruchu, który  sprzeciwiał się  komunistycznej dyktaturze i w końcu  doprowadził do  jej obalenia.  Dla Wrocławia „Sierpień ’80” był ważnym momentem w formowaniu tożsamości miasta.

Mottem programu obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” jest cytat z homilii Jana Pawła  II wygłoszonej w 1987 roku w Gdańsku:  «Solidarność — to znaczy: jeden  i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione  razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu.  Jedni przeciw drugim». W organizowanych  wydarzeniach chcemy zaakcentować, że to co stało  się w Sierpniu ’80 mogło odnieść sukces  tylko dzięki wspólnotowemu wymiarowi  – mówił dr Marek Mutor,  dyrektor Centrum Historii Zajezdnia  – 40 lat temu strajkujący  tu w zajezdni nie wysunęli własnych postulatów. Postanowili poprzeć te z Gdańska.  Tym samym wzmacniając głos kolegów i koleżanek z Wybrzeża.

– W centrum obchodów będą uczestnicy strajku w zajezdni. Uruchamiamy specjalny program zbierania relacji i pamiątek z tego czasu. Dlatego zapraszamy wszystkich,  którzy w jakiś sposób brali udział w strajku bądź wspierali strajkujących, by podzieli się z nami swoimi wspomnieniami – zaapelował Marek Mutor.

W komitecie organizacyjnym znajdują się przedstawiciele Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Zarządu  Regionu Dolny  Śląsk  NSZZ  „Solidarność”,  Wojewody  Dolnośląskiego, Marszałka   Województwa Dolnośląskiego, Miasta  Wrocław, Instytutu  Pamięci  Narodowej oraz  Kurii Archidiecezjalnej Wrocław. Przewodniczącym komitetu jest  Kazimierz Kimso, przewodniczący ZR Dolny Śląsk NSZZ Solidarność.

Podczas konferencji prasowej Kazimierz Kimso powiedział:

-“Solidarność” jest fenomenem, który połączył różnych ludzi w 1980 roku. To jest w dalszym ciągu aktualne. Stąd taki skład naszego Komitetu Organizacyjnego Obchodów. Wrocław to miasto spotkań, i to jest bardzo bliskie “Solidarności”, ale jest też miastem dialogu. Będziemy świętować, ale też cieszyć się tym, co nas spotkało w 1980 roku. Obchody nasze zaczniemy w styczniu tego, a będziemy kończyć jeszcze w następnym.

Organizatorzy przedstawili ramowy program obchodów, zaznaczając że o kolejnych punktach programu będą informować na kolejnych konferencjach prasowych.

PLAN OBCHODÓW

24–25 stycznia -Przemiany  ustrojowe ʻ89 – kongres  Transcribathon 2020

Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Wrocław

28 marca – Finał Dolnośląskiego Konkursu Historycznego „Od Solidarności  do III Rzeczypospolitej” – Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 17 we Wrocławiu

27 kwietnia – Konferencja z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób  Zawodowych-Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu

17 maja – Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy, Henryków

4–6 czerwca – Remembrance & Future  Forum, Centrum Historii Zajezdnia

26 sierpnia – Wernisaż wystawy „Zajezdnia strajkuje”, Centrum Historii Zajezdnia

28–29 sierpnia – Koncert  wROCK for Freedom, Centrum Historii Zajezdnia

30 sierpnia, Msza Święta z okazji 40. rocznicy mszy odprawionej podczas strajku w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej oraz złożenie  kwiatów pod tablicą pamiątkową, Centrum Historii Zajezdnia

31 sierpnia – Prezentacja IV tomu „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976 1989”

12 września-Bieg Solidarności

24–25 września -„NSZZ Solidarnośći w Polsce południowej” – konferencja naukowa Instytutu Pamięci Narodowej

wrzesień/październik -Uroczysta gala NSZZ „Solidarność”, Opera Wrocławska

25 października – Rocznica Protestu Głodowego Kolejarzy, Dworzec PKP Wrocław Główny

foto Janusz Wolniak

 

 

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy