Banner

Obchody 43. Rocznicy Kolejarskiej Głodówki

Obchody 43. rocznicy Protestu Głodowego Kolejarzy we Wrocławiu rozpoczęły się od Mszy Św. w Kaplicy kolejowej. Uroczystość koncelebrował bp Jacek Kiciński i kapelan kolejarzy ks. Jan Kleszcz. W homilii przypomniał zasługi kolejarskiej „Solidarności” i legendarnego kapelana ks. Stanisława Orzechowskiego, też uczestnika głodówki.

-Gromadzimy się na Eucharystii by okazać szacunek dla tych, którzy podjęli się tego dzieła 43 lata temu. Jesteśmy tu by uświadomić sobie i innym, że w każdej ludzkiej ciemności pojawia się zawsze światło nadziei. Siła narodu zawsze zawarta jest w jedności, a życie ludzie ma sens, jeśli niebo jest ostatecznym celem – mówił do zebranych na mszy św. bp Kiciński.

Po mszy wielu zasłużonych kolejarzy otrzymało odznaczenia państwowe z rąk sekretarza stanu Ministerstwa Infrastruktury Andrzeja Bittela i Prezesa PKP Krzysztofa Mamińskiego oraz odznaczenia związkowe z rąk przewodniczącego Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierza Kimso i Henryka Grymela Przewodniczącego Prezydium Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

Listy do uczestników uroczystości skierowali: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (odczytał poseł Paweł Hreniak), minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (odczytał sekretarz stanu Andrzej Bittel), Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko (odczytała okręgowa inspektor pracy Małgorzata Łagocka).

W imieniu uczestników głodówki (w 1980 głodowały 34 osoby, obecnych na uroczystości było 8) zabrał głos Ewaryst Waligórski, który przypomniał nie tylko głodówkę, ale też okoliczności wyjścia wojsk sowieckich z Polski.

Kazimierz Kimso przypomniał zasługi kolejarzy od czasów odzyskania niepodległości w 1918 roku i apelował o to, by nigdy pamięć o ich walce nie zaginęła.

Przed Dworcem Głównym we Wrocławiu pod pomnikiem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, który został przeniesiony przed dworzec po 39 latach stania przy Starej Lokomotywowni, w której głodowali protestujący, dziesiątki delegacji rządowych, samorządowych, związkowych i społecznych złożyło wiązanki kwiatów.

Jak zwykle piękną oprawę uroczystości stanowiły bardzo licznie, mimo ulewnej pogody, poczty sztandarowe z całego kraju oraz wystawa historycznych zdjęć Wiesława Dębickiego i Janusz Wolniaka pt. „Tory do wolności”.

Nad całością uroczystości czuwali i prowadzili dolnośląscy związkowcy z kolejarskiej “Solidarności” Barbara Miszczuk i Wiesław Natanek.

jw

foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy