O wolność do zrzeszania się w związki zawodowe

-To przełomowa chwila dla NSZZ Solidarność, bo ta konferencja pokazała jedno: jest problem z pluralizmem związkowym, jest dyskryminacja pracowników, którzy chcą zakładać związki zawodowe” – mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda na konferencji prasowej podsumowującej debatę konstytucyjną “Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Konferencja odbyła się 16 marca 2018 r. w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

„Solidarność” od lat alarmuje, że szczególna ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem i dyskryminacją jest fikcją. I to nie tylko za sprawą przepisów prawa, które są niewystarczające. Głównie za sprawą indolencji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, co dobitnie wykazują statystyki.

Aby znaleźć odpowiedź jak zmienić przepisy w tym zakresie, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła w ramach debat konstytucyjnych zorganizować kolejną konferencję, tym razem pod hasłem „Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania? Czy Konsytuacja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?”.

Podczas konferencji wystąpili:

– Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda

– Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

– dr Artur Rycak z Uczelni Łazarskiego w Warszawie

– Sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu dr Sebastian Kowalski

– Szykanowany za działalność związkową, były Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Hieronim Stachel.

jw

fot.P.Machnica