Nowe zasady opłat abonamentu RTV
W Telewizji Polskiej opracowano projekt nowych zasad pobierania abonamentu radiowo-telewizyjnego, według których rejestrować trzeba będzie nie jak dotychczas telewizory i radia, tylko nieposiadanie ich. – Dla Polaków w 97 proc. gospodarstw domowych to prawdziwe ułatwienie – podkreśla prezes TVP Jacek Kurski. W efekcie zmian wpływy z abonamentu mają wzrosnąć kilkukrotnie.
W wywiadzie zamieszczonym w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Jacek Kurski poinformował, że prawnicy Telewizji Polskiej przygotowali nowe zasady poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. Obecnie płacą go osoby, które zarejestrują posiadane odbiorniki telewizyjne i radiowe. Według danych KRRiT w zeszłym roku z 13,57 mln gospodarstw domowych zarejestrowane odbiorniki miało 6,72 mln gospodarstw, z których połowa była ustawowo zwolniona z abonamentu RTV, a terminowo płaciło go tylko 1,06 mln gospodarstw.
TVP chce, żeby przyjąć domniemanie, że wszystkie gospodarstwa domowe mają telewizory i radia. Rejestrować na poczcie będzie trzeba nie ich posiadanie, tylko brak. Według Jacka Kurskiego takie założenie jest oparte na danych statystycznych. – Przypominam, że w Polsce mamy niemal 14 mln gospodarstw domowych, z czego około 10 mln to klienci platform satelitarnych oraz kablówek. Trudno zakładać, że ktoś płaci abonament w UPC czy w Polsacie Cyfrowym i ma w domu zamiast telewizora, ramę od obrazu – stwierdził na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”. – Według danych GUS prawie 97 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik RTV. Oznacza to tyle, że zaledwie pozostałe 3 proc. gospodarstw, nieposiadających odbiornika, będzie musiało podjąć wysiłek i ten fakt zgłosić.