Banner

Nowe opłaty za radio i telewizję

Opłata audiowizualna, która zastąpi dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny wyniesie, według wstępnych szacunków, 15 zł miesięcznie. Będzie doliczana do rachunku za energię elektryczną. Tzw. duża ustawa medialna ma być gotowa do końca marca br.

Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialny za reformę mediów publicznych, zapewnił, że tzw. duża ustawa medialna będzie gotowa do końca marca br. Składać się ma z dwóch pakietów ustaw: regulującego sposób wyłaniania władz i rolę nowych mediów publicznych oraz dotyczącego ich finansowaniu.

Czabański ujawnił, że zgodnie z nowymi ustaleniami w ustawie tej pojawi się zapis, że szefowie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia będą wybierani w konkursach, a nie mianowani przez przewodniczącego Rady Mediów Narodowych (która ma przejąć część kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji). Władze TVP i Polskiego Radia będą podlegać kadencyjności. Na obecnym etapie nie wiadomo jeszcze, jak długo miałyby trwać ich kadencje. Minister Czabański poinformował, że kadencyjność będzie ściśle związana z planami programowymi stacji.

Z informacji przekazanych przez Krzysztofa Czabańskiego wynika, że w ustawie medialnej ma pojawić się zapis gwarantujący miejsce w Radzie Mediów Narodowych przedstawicielowi opozycji sejmowej. Wybierać go będzie parlament.

Skład Rady Mediów Narodowych tworzyć będzie pięć osób, wybranych spośród ludzi o znaczącym dorobku medialnym i na rzecz kultury. Dwóch członków wskaże Sejm, dwóch – Senat, a jednego – prezydent.

Krzysztof Czabański zapewnił też, że w nowej ustawie medialnej nie będzie zapisu zobowiązującego media komercyjne do płacenia składki na rzecz mediów publicznych. Powiedział, że obecnie takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, ponieważ – wbrew wcześniejszym sugestiom – TVP i Polskie Radio nadal będą mogły emitować reklamy. Zaznaczył jednak, że nie będą one dłużej największym źródłem finansowania mediów publicznych.

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy