Banner

Noc w “Solidarności” szczegółowy program

Noc w „Solidarności” to moc niezapomnianych wzruszeń i atrakcji. W ramach ogólnopolskiej akcji “Noc muzeów”, po raz pierwszy zapraszamy w tym dniu do siedziby dolnośląskiej “Solidarności” przy pl. Solidarności 1/3/5, I piętro. Otwarcie wystawy nastąpi o godz. 17.00, a zakończenie o godz. 23.00.

Oprócz eksponatów ilustrujących historię i współczesność” Związku, będzie można zobaczyć premierowy, dokumentalny film o “Solidarności Dolnośląskiej” pt. “Trzeba trzymać się zasad” wyświetlany tego dnia wielokrotnie. Ponadto co godzinę będą specjalni goście – Świadkowie Historii, a wśród nich gość specjalny prof. Krzysztof Szwagrzyk (od. godz. 18.00).

Będzie można spotkać się z przewodniczącym „Solidarności” Regionu Dolny Śląsk Kazimierzem Kimso, poznać pracę Działu Szkoleń, zasięgnąć porady prawnej z zakresu prawa pracy, przejść przez „ścieżkę zdrowia”, z czasów współczesnych poprzez kapsułę czasu, przenieść się w historię, obejrzeć nielegalne kiedyś wydawnictwa, zrobić sobie zdjęcie, pamiątkową pieczątkę, nabyć wydawnictwa solidarnościowe.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:

17.00 – otwarcie wystawy, spotkanie ze świadkami historii z działaczami MPK, tymi którzy rozpoczęli w 1980 r. pamiętny strajk w Zajezdni nr 7 (na czele z Andrzejem Chrzanowskim)

18.00 – 20.00 spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem organizowane wraz ze Stowarzyszeniem Odra – Niemen w ramach akcji „Wrocławskie Dni z Rotmistrzem Pileckim. Temat spotkania: „Poszukiwania Rotmistrza Pileckiego, aktualne działania zespołu profesora i plany na najbliższą przyszłość”.

20.00 – spotkanie z działaczami „Solidarności” z Polaru, uczestnikami strajku w stanie wojennym, obecnymi podczas jedynej w Polsce pacyfikacji przez ZOMO Mszy św. odprawianej podczas stanu wojennego na terenie zakładu pracy (Małgorzata Calińska-Mayer, Andrzej Kowalski, Przemysław Bogusławski, Krzysztof Zadrożny, Czesław Wnuczek).

21.00 – spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, ludźmi wielokrotnie aresztowanymi, internowanymi, prowadzącymi wówczas konspiracyjną działalność (Jan Winnik, Eugeniusz Murawski, Wiesław Rachwał, Jan Brandenburg, Jan Rogala, Stanisław Leśniak).

22.00 – spotkanie z przedstawicielami branż „Solidarności” – kolejarzami (uczestnikami Głodówki Kolejarzy w październiku 1980r. – (Mieczysław Rzepecki, Jan Czerniejewski) ludźmi z oświaty (Jacek Osuch), służby zdrowia (Hanna Fidut-Trochimczuk).

W trakcie wydarzenia od godz. 17.00 do 23.00 co 15 minut będzie wyświetlany dokumentalny film Janusza Wolniaka pt. “Trzeba trzymać się zasad”.

Dolnośląska Solidarność zaprasza!

jw

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy