Nie wyobrażam sobie strajku w teatrze

O podjętej przez Zarząd Regionu uchwale związanej z przekształceniem się  w Komitet Protestacyjny poinformowali na konferencji prasowej zorganizowanej po poniedziałkowym posiedzeniu ZR (13.02) przewodniczący Kazimierz Kimso. Wraz z reprezentantami Solidarności w Teatrze Polskim Leszkiem Nowakiem i Stanisławem Melskim odpowiadali na pytania dziennikarzy.

Nie wyobrażam sobie strajku w teatrze – mówił Leszek Nowak pytany o dalszy scenariusz działań związku po decyzji zarządu województwa odwołującej z funkcji dyrektora Cezarego Morawskiego. Mam żal do zarządu województwa, Kosztem teatru tworzą się sojusze polityczne. Ci sami ludzie, którzy kilka miesięcy temu głosowali za dyrektorem Morawskim teraz są przeciw – oceniał sytuację przewodniczący “Solidarności” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

treść uchwały ZR:
Uchwała nr 5/2017
Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”
w sprawie uniemożliwienia działalności państwowej sceny Teatru Polskiego przez bezprawne działanie Zarządu Województwa Dolnośląskiego

Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” z oburzeniem przyjmuje decyzję Zarządu Województwa Dolnośląskiego pogłębiającą destabilizację pracy państwowej sceny Teatru Polskiego.
Ta skandaliczna decyzja narusza zaufanie do prawa i władz samorządu województwa dolnośląskiego. Trzeba też podkreślić, że decyzja Zarządu Województwa podsyca konflikt wygenerowany przez poprzednie kierownictwo teatru i uderza w podstawowe prawa pracowników teatru.
W związku z powyższym Zarząd Regionu postanawia:

1. przekształcić się w Regionalny Komitet Protestacyjny
  2. rozpocząć działania protestacyjne w sprawie Teatru w formie uzgodnionej z Komisją Zakładową NSZZ „Solidarność” Teatru Polskiego
  3. skierować pisma informujące o bezprawnej decyzji Zarządu Województwa Dolnośląskiego do odpowiednich władz i mediów.

Za Zarząd Regionu
Kazimierz Kimso