Banner

Nastroje i wskaźniki lecą w dół

Naukowcy z Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH alarmują: gospodarka ponownie wchodzi w okres spadku koniunktury.
Na początku IV kwartału sytuacja w gospodarce diametralnie się zmieniła. Po ożywieniu z poprzedniego kwartału nie ma śladu. Nawrót pandemii i ponowne wprowadzenie ograniczeń działalności gospodarczej spowodowały spadek wartości większości wskaźników opisujących koniunkturę w gospodarce polskiej. Zarówno barometr koniunktury IRG SGH (BARIRG), który jest złożonym wskaźnikiem koniunktury gospodarczej, jak i wskaźniki koniunktury w pięciu działach gospodarki, objętych badaniami IRG SGH, przyjmują niższe wartości. Wyniki badań koniunktury w IV kwartale wskazują, że w gospodarce narastają pesymistyczne nastroje i niepewność.
Wartość barometru wynosi obecnie -24,2 pkt. Jest to najniższy wynik odnotowany w czwartym kwartale w ciągu ostatnich dwóch dekad. Spadek wartości barometru w porównaniu z III kwartałem wyniósł 5,8 pkt. W skali roku także odnotowano spadek, który sięgnął 17,5 pkt.
Pogorszenie się koniunktury odnotowano w przemyśle przetwórczym oraz budownictwie. Bardziej pesymistyczne są także nastroje gospodarstw domowych.
W przemyśle przetwórczym wartości wskaźnika koniunktury (IRGIND) powoli rosły od kwietnia, kiedy odnotowano jego najniższą wartość w historii, -38,8 pkt (rys. 2). Tendencja wzrostowa została przerwana w październiku. Zanotowano wówczas spadek wartości wskaźnika o 12,8 pkt. Obecnie wynosi ona -16,8 pkt. W porównaniu z lipcem 2020 r. jest niższa o 4,9 pkt. Roczny spadek wartości wskaźnika (październik 2020 r. do października 2019 r.) wynosi 6,7 pkt. Spadki wartości wskaźnika koniunktury odnotowano dla wszystkich grup producentów, bez względu na miejsce i rodzaj prowadzonej działalności oraz wielkość zatrudnienia.

Źródło -gazeta.sgh.waw.pl

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy