Banner

My mieliśmy swojego “ogórka”

W Gdańsku mieli trzy krzyże, a my mieliśmy swojego “ogórka” – mówił Piotr Majchrzak, wiceprzewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ “Solidarność” na konferencji w Centrum Historii Zajezdnia, podczas której mówiono o postępie prac przy renowacji historycznego autobusu. Tym popularnie zwanym “ogórkiem” Tomasz Surowiec rozpoczął strajk w Zajezdni nr 7.

O pracach remontowych mówił prezes MPK Krzysztof Balawejder, a o inicjatywie wydawniczej, o komiksie pt. “Ogórek” mówili – Marek Mutor, dyr. CHZ i współautor publikacji Juliusz Woźny, rzecznik prasowy CHZ.

Jego scenariusz oparty został na historii autobusu Jelcz 043. Dzieje legendarnego „Ogórka” będą z pewnością nie lada atrakcją dla młodych Czytelników, bo do nich adresowana jest ta graficzna mini opowieść. Komiks jest jednocześnie hołdem, złożonym wszystkim wrocławskim kierowcom i motorniczym, którzy w roku 1980 odważyli się powiedzieć „nie” komunistycznemu totalitaryzmowi. Model Jelcz 043 produkowano w latach 1959-1986 w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Model powstał na czechosłowackiej licencji autobusu Skoda 706 RTO. Ze względu na obły kształt nazwano go dowcipnie „ogórkiem”. Ponieważ komiks przeznaczony jest dla najmłodszych czytelników, narratorem jest główny bohater – tytułowy Ogórek, który opowiada swoją historię. Dramatyczną, wzruszającą, ale też radosną. Na szczęście wszystko zmierza do happy endu. Zniszczony, skorodowany pojazd, który przed wywiezieniem na złom chronią kierowcy wrocławskiego MPK, trafia w końcu do remontu, aby wozić do Zajezdni swoich ulubionych pasażerów – dzieci. Autorami komiksu są Martin Venter (grafika) i Juliusz Woźny (scenariusz). Komiks kosztuje 7 zł. Do nabycia pod adresem sklep.zajezdnia.org .

jw

foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy