Komiks o wrocławiance i patronce Europy Edycie Stein
Premiera komiksu „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” autorstwa Juliusza Woźnego (scenariusz) i Martina Ventera (rysunki) odbyła się 25 stycznia w Domu Edyty Stein przy ulicy Nowowiejskiej 38.
Prowadzący spotkanie Robert Gawłowski i Juliusz Woźny przybliżyli postać wybitnej wrocławianki, filozofki i świętej kościoła katolickiego, opowiadając o niej w sposób niebanalny. Już fakt, że jej dramatyczne losy zostały przedstawione w formie komiksu mógł budzić zdziwienie. Ale prelegenci wykazali, że ten sposób przekazu może być nie tylko atrakcyjny, ale też dający duże pole do popisu autorom. Publiczność zgromadzona na spotkaniu zdecydowanie doceniła tę formę narracji, czemu dała wyraz, dziękując autorom komiksu.
Przypomnijmy, że Edyta Stein, czyli Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest jedną z najbardziej znanych wrocławianek. Przyszła na świat w rodzinie żydowskiej, ale jako nastolatka zadeklarowała się jako ateistka. Studiowała najpierw na uniwersytecie wrocławskim, potem w Getyndze. Poszukiwanie prawdy na drodze naukowej doprowadziło ją do nawrócenia na katolicyzm, a następnie do wstąpienia do zakonu karmelitańskiego. W klasztorze kontynuowała pracę naukową, konfrontując fenomenologię z tomizmem. Dorobek naukowy stawia ją wśród najwybitniejszych umysłów dwudziestowiecznej Europy. Jako osoba żydowskiego pochodzenia została aresztowana i wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie została zamordowana. Uznana za męczennicę przez Kościół Katolicki została kanonizowana w roku 1991.
Juliusz Woźny – wrocławianin z wyboru, historyk sztuki, dziennikarz, rzecznik prasowy, malarz artysta. Pisze o sztuce i historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Autor i współautor 13 komiksów – między innymi „Pierścień generała Hallera”, „Gwiaździsta eskadra”, „Wyrok”, „Odwet”, „1241” i „Orędzie”. Wszystkie one opowiadają o historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy wrocławskiej.
jw
foto Janusz Wolniak