Kazimierz Kimso wybrany na nową kadencję
Od mszy św. w kościele pw. Klemensa Dworzaka na Alei Pracy rozpoczęło się dwudniowe 34.Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk, na którym na kolejną pięcioletnią kadencję związkowcy wybierali swoje władze.
Na kolejną pięcioletnią kadencje delegaci wybrali Kazimierza Kimso.
-Przygotowaliśmy w Regionie strategię naszej działalności, ale musimy wprowadzić narzędzia operacyjne, żeby do Związku należało 35 tys. członków. Pragnę też by wszyscy działacze związkowi przeszli profesjonale przeszkolenie. I obiecuje, że będę Was słuchał – mówił wybrany na nową kadencję Kazimierz Kimso.
Zanim wybrano szefa dolnośląskiej „Solidarności”, kapelan związkowców ks. Krzysztof Hajdun przypomniał, że w nauce społecznej Kościoła świat pracy i jego problemy znalazły się najpierw w XIX wieku w encyklice Leona XIII Rerum Novarum a niemal sto lat później w Laborem Excercens napisanej przez papieża Jana Pawła II.
-Dzisiaj „Solidarność” jest strażnikiem tych wartości, które wytyczyła nauka społeczna kościoła katolickiego – mówił ks. Krzysztof Hajdun.
Warto dodać, że kościół, w którym odbyła się msza św. jest od lat powstania „Solidarności” jego ważną świątynią. Tam przed 400-letnim obrazem Matki Bożej Pocieszenia, która trafiła tam ze Lwowa, odbywały się patriotyczne msze św. pod przewodnictwem legendarnego kapelana ks. Wiktora.
Na zebranie wyborcze związkowców przybyło wielu znamienitych gości na czele z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą, władzami rządowymi (wojewodą Jarosławem Obremskim), samorządowymi (wicemarszałek Marcin Krzyżanowski), przewodniczącymi wielu regionów (Bogusław Motowidełko z Zielonej Góry, Bogdan Orłowski z Zagłębia Miedziowego, Franciszek Kopeć z Jeleniej Góry i Marek Bogusz z Podbeskidzia), przedstawiciel i pracodawców (Marek Woron, kanclerz Loży BCC, Zbigniew Ładziński, prezes Izby Rzemieślniczej),
Zebranie odbywa się w Centrum Historii Zajezdnia, gdzie w 1980 roku odbył się strajk, będący zaczynem dla dolnośląskiej „Solidarności”.
-Tu była kolebka „Solidarności”. W tym etosie „Solidarności” wzrastałem. Moi rodzice byli działaczami „Solidarności”. Chcemy w naszym ośrodku przypominać te wartości młodemu pokoleniu – zaznaczył gospodarz spotkania, dyr. Ośrodka Pamięć i Przyszłość Andrzej Jerie.
Za to, że związkowcy stoją na straży praw pracowników dziękowała zebranym europoseł Beata Kempa w liście odczytanym przez dyr. jej biura Krzysztofa Tarnawskiego.
Podczas zebrania Kazimierz Kimso wręczył przewodniczącemu KK Piotrowi Dudzie odznaczenie związkowe z okazji 40-lecia Związku. Przewodniczący Regionu uhonorował tez kilkoro działaczy z Dolnego Śląska.
Przewodniczący Piotr Duda zapowiedział, że jutro (7 czerwca) w Stalowej Woli nastąpi podpisanie nowego porozumienia „Solidarności” w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Dolnośląska „Solidarność” to dzisiaj blisko 30 tys. członków i ponad 300 organizacji związkowych. Jak podkreślił wiceprzewodniczący regionu Piotr Majchrzak po raz pierwszy od lat zwiększyła się ilość członków związku pracujących, natomiast zmniejszyła się liczba osób na emeryturze.
jw
foto Janusz Wolniak