Jan Szrzedziński Człowiekiem Roku “Tygodnika Solidarność”

Dr Jan Szrzedziński z Białegostoku, dzięki któremu Kościół jest w posiadaniu relikwii patrona Związku, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, otrzymał tytuł Człowieka Roku “Tygodnika Solidarność”. Uroczystość odbyła się 26 lutego br. podczas posiedzenia Komisji Krajowej w Gdańsku.
Jan Szrzedziński z Białegostoku, dzisiaj emerytowany pracownikowi Zakładu Medycyny Sądowej, w 1984 przeprowadzał badania chemiczno – toksykologiczne ciała ks. Jerzego. Po wydawaniu opinii dla prokuratury, toksykolog musiał przechowywać pobrany materiał w stanie zamrożonym przez 4 tygodnie. Nikt nie zapytał, co zrobił z pobranym materiałem. Szrzedzinski przetrzymywał go przez pół roku. Po tym czasie zwrócił się do ks. Jerzego Gisztarowicza z parafii św. Rocha w Białymstoku. Została powołana komisja kościelna. Toksykolog rozmroził cząstki ciała i przygotował relikwie do przechowywania. Wycinki wątroby, nerek i śledziony zostały zalane mieszaniną spirytusu 96 proc. bezwodnego z 10-proc. formaliną w stosunku 1:1. – Krwi zostało ok. 400 cm sześciennych. Wylałem ją na chemicznie czystą, szklaną taflę i umieściłem w ciemni fotograficznej naszego zakładu. Po wyschnięciu żyletką zeskrobałem piękne kryształki hemoglobiny i umieściłem w dwóch szklanych ampułkach – opowiada dr Szrzedziński. Potem, kiedy szukano miejsca na przechowanie relikwii, zdecydował, by w jednej ze ścian budowanego domu zakonnego Sióstr Misjonarek zamurować ampułki z krwią i słoik z zabezpieczonymi fragmentami ciała męczennika. Dokonano tego komisyjnie i w ścisłej tajemnicy 22 maja 1986 roku.
Tylko dzięki ogromnej odwadze Jana Szrzedzińskiego Kościół jest w posiadaniu relikwii ks. Jerzego Popiełuszki.
W 2014 roku w odpowiedzi na prośbę Związku, z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.

Podczas posiedzenia Komisji Krajowej odbyło się również pożegnanie odchodzącego na emeryturę Przemysława Bogusławskiego, wieloletniego członka Krajowej Komisji Rewizyjnej, wcześniej skarbnika naszego Regionu.