Integracja osób z niepełnosprawnością. Mit czy prawda?

Pod takim hasłem w ośrodku szkoleniowym Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu odbyła się 29 kwietnia konferencja z dorocznego cyklu obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.
– Nie zgodzimy się na działania zespołu deregulującego, które miałyby ograniczyć wypełnianie zadań kontrolnych PIP – zadeklarował wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz. Działacz odnosząc się do tematu spotkania podzielił się refleksją, że w naszym Związku organizacje zrzeszające pracowników niepełnosprawnych działają bardzo prężnie.
– Dyskryminacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy jest problemem – mówił w słowie wstępnym do uczestników przewodniczący ZR Kazimierz Kimso.
W swoim wystąpieniu Główny Inspektor Pracy Marek Stanecki przytoczył dane. Wśród 2,9 mln osób niepełnosprawnych 12% ma wyższe wykształcenie. Niestety niewłaściwa diagnoza sprawia, że osoba z niepełnosprawnością na lata może znaleźć się w trudnym położeniu.
Osoba niepełnosprawna sama decyduje o tym, czy poinformuje pracodawcę o niepełnosprawności – zaznaczył główny inspektor pracy. W ubiegłym roku inspektorzy dokonali 948 kontroli w zakładach zatrudniających osoby z niepełnosprawnością. W niemal 90% inspektorzy wykazali nieprawidłowości. Wydali 178 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności, 25 decyzji wstrzymania eksploatacji maszyn. 19 mandatów karnych na łączną kwotę 25,4 tys. zł. Pracownicy najczęściej zgłaszali nieprawidłowości dotyczące wynagrodzeń, czasu pracy oraz mobbingu i dyskryminacji. Problemem jest też niska świadomość pracowników, którzy nie wiedzą o prawie do turnusu rehabilitacyjnego, zwolnieniu na badania. Inspektorzy pracy wydali 25 decyzji nakazujących wypłatę świadczeń pracownikom w kwocie 574,2 tys. zł.
Jarosław Tomczyk dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy omówił aspekt inkluzywności w miejscu pracy. Teoretycznie, miejsce pracy powinno być tak bezpieczne, aby każdy mógł pracować na określonym stanowisku. Tomczyk zwrócił uwagę na ważną rolę PFRON-u jako instytucji pomagającej pracodawcy i pracownikowi z niepełnosprawnością w dostosowaniu miejsca pracy. Inkluzywność w firmie, to realne korzyści: kreatywne rozwiązywanie trudności, wzrost innowacyjności, zdobycie unikatowej wiedzy kulturowej. Okazuję się, że niepełnosprawni pracownicy stają się tymi, na których pracodawca zawsze może liczyć.
Karolina Pawłowska-Cyprysiak z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy skupiła się na zagadnieniu aktywności osób niepełnosprawnych w cyfrowym świecie. Rozwój AI zwiększa presję na zdobywanie nowych kompetencji. Następuje podział na branże schyłkowe i wschodzące. Szacuje się, że 14% globalnej siły roboczej będzie musiało uczyć się nowych umiejętności. W badaniach pracownicy z niepełnosprawnością wskazali, że pracodawcy nie dążą do podnoszenia ich kompetencji w tym zakresie. Problemem jest też dostępność szkoleń.
Konferencję zamknęła dyskusja panelowa.
Organizatorzy – PIP, KK NSZZ „Solidarność” oraz Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.
- P. Majchrzak, M.Woron
- B. Mickiewicz
- K. Kimso
- M. Stanecki
- J. Tomczyk
- K. Pawłowska-Cyprysiak
- M. Woron
- A. Kalinowska