Goście poznali zakład i historię

Delegacja MOZ NSZZ “Solidarność” Huta Stalowa Wola przybyła do spółki Jelcz (24.03) na zaproszenie Jelczańskiej Solidarności. Wizyta miała na celu zapoznanie nowo wybranych zarządów organizacji oraz integrację i podjęcie współpracy. Delegacja została przyjęta przez prezes Spółki Jelcz Wioletę-Krawczyk Namyślak. Goście dowiedzieli się o tym, co obecnie produkuje się w zakładzie. W czasie spotkania prezes spółki wręczyła  odznaczenie „Za zasługi dla obronności Państwa” dla byłego przewodniczącego Bogusława Świerzko.
Po wizytacji zakładu Łukasz Dyczyński, który na co dzień piastuje stanowisko zastępcy ZOZ NSZZ Solidarność Jelcz Sp. z o.o.”, postanowił pokazać gościom „Ogniwo”. Ośrodek Edukacyjno-Historyczny Ogniwo w Jelczu-Laskowicach

Goście nie spodziewali się, że gdzieś w Polsce jest takie miejsce. Było zaskoczenie, rozmowy, pytania. Kustosz ośrodka Mateusz Kotas opowiedział o kulisach odzyskania niepodległości, o międzywojniu. Nie zabrakło też lokalnej historii. Głos zabrał też Łukasz Dyczyński, działacz Solidarności oraz członek Stowarzyszenia Patriotycznego „Jednostka Sokołów” i propagator wiedzy o wolnych związkach na terenie gminy Jelcz-Laskowice.

Wizyta miała być szybka, wręcz ekspresowa. Wyszło jak zawsze. Ponad godzinna dyskusja, bo w Ośrodku nie da się szybko. Mnogość tematów i eksponatów, zmusza do dłuższej  refleksji.
Związkowcy z Huty Stalowa Wola wyjechali z prezentami, zarówno od Ośrodka oraz współpracującego z nim Stowarzyszenia Patriotycznego „Jednostka Sokołów”, jak i od Gminy Jelcz-Laskowice.