Dzień Ziemi we Wrocławiu
Blisko 80 wydarzeń w ciągu 24 dni zapowiada miasto z okazji Dnia Ziemi. Przypadający na dziś Dzień Ziemi to także okazja, by podsumować proekologiczne działania i programy miasta. Międzynarodowy projekt C-Change jest realizowany we Wrocławiu od 2018 roku. Jego celem jest m.in. wymiana i wdrażanie dobrych praktyk, obniżenie emisji CO2 oraz promocja ekologii wśród mieszkańców. To pretekst do tego, by odpowiedzieć na pytanie jak sztuka może inspirować do działań proekologicznych. W trakcie ponad trzytygodniowego festiwalu C-Change, wrocławianie wezmą udział w serii wyjątkowych wydarzeń, organizowanych we współpracy z 15 wrocławskimi instytucjami kultury.
– Do 16 maja miejskie instytucje kultury będą organizowały szereg wydarzeń o charakterze ekologicznym. Połączenie kultury i ochrony środowiska to bardzo ciekawy kierunek. Chodzi o to, by uwrażliwiać mieszkańców na wyzwania związane ze zmianami klimatu oraz włączać do działania – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. – Z uwagi na panującą sytuację pandemiczną, wydarzenia będą realizowane w formule hybrydowej.
23 kwietnia, Galeria Entropia, wspólnie z Wydziałem Wody i Energii organizuje całodzienny przegląd filmowy online, a Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na spektakl online “Ziemianie”. W kolejnych dniach nie zabraknie również wykładów online – dotyczących m.in. smogu, recyklingu, gotowania z resztek oraz szycia toreb i worków wielokrotnego użytku. Miejska Biblioteka Publiczna, w ramach warsztatów “Eko budowanie, czyli zrób to sam” proponuje ponowne wykorzystanie m.in. starych regałów bibliotecznych.
– Powstaną z nich budki dla jerzyków, karmniki, budki lęgowe czy ule. W dalszej części projektu będą budowane również kwietniki, skrzynki balkonowe czy donice – wymienia Mateusz Ryczek z MBP im. Tadeusza Różewicza. – Odbiór pakietu potrzebnego do montażu jest oczywiście bezpłatny, a instrukcja składania jest dostępna na naszej stronie internetowej.
Dodatkowo, zaplanowana jest także seria zielonych spacerów – m.in. szlakiem grzybów po parku Leśnickim, na Biskupinie – w poszukiwaniu lokalnych roślin – czy szlakiem roślinności rzecznej. Centrum Kultury Zamek zaprasza z kolei na zazielenianie donic, warsztaty leśne dla dzieci oraz wspólne malowanie muralu przy ul. Średzkiej. Centrum Kultury Zachód zorganizuje warsztaty “Las w słoiku”. Ognisko Kultury Plastycznej zaprasza na wystawę “Recycling i Sztuka” Katarzyny Harasym oraz uczniów.
Urząd miejski zrezygnował również z zamawiania wody butelkowanej, montując 89 dystrybutorów z wodą, bezpośrednio podpiętych do sieci wodociągowej. Wcześniej, w ciągu roku pracownicy urzędu zużywali ok. 190 tys. butelek plastikowych z wodą. To prawie 5 ton odpadów rocznie.
Nieprzerwanie działa również miejski program udostępniania kompostowników. Jedynym warunkiem jest posiadanie ogródka przydomowego. Dzięki kompostownikowi zagospodarujemy zebrane podczas porządków resztki roślin, opadłe liście, ściętą trawę, czy chwasty. Mogą tam też trafić domowe odpady organiczne takie jak skorupki z jaj, obierki z warzyw, czy skórki z owoców. Miasto udostępniło już blisko 2000 kompostowników, a kolejne 385 czeka na zainteresowanych – to kwestia złożenia wniosku w Wydziale Środowiska i Rolnictwa. Po 3 latach udostępniania kompostownika, przechodzi on na własność. Co ważne, z programu skorzystać mogą też wrocławskie placówki oświatowe.
Nawiązując do połączenia instytucji kultury oraz ekologii, warto wspomnieć o nowym programie Zielona Kultura. Urząd miejski przyznaje instytucjom dofinansowanie na realizację proekologicznych projektów – maksymalnie do 20 tys. złotych. W tegorocznym budżecie programu zarezerwowano 100 tys. zł. Celem jest zwiększenie bioróżnorodności, zagospodarowanie wód opadowych oraz odporność miasta na zmiany klimatu.
– Jest on odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby instytucji kultury w ich działaniach na rzecz klimatu. Zielona Kultura ma tworzyć miejsca przyjazne i zielone, promujące zasadę zero waste, które dają mieszkańcom chwilę wytchnienia – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii.
jw