Banner

Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym

W roku 2021 Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym przypada na 14 września. Pomysł na Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym powstał przy kampanii społecznej – Wypalenie Zawodowe na Celowniku, która zorganizowana została przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Pojęcie Wypalenia Zawodowego zostało zdiagnozowane w amerykańskiej literaturze psychologicznej w połowie lat 70. Herbert J. Freudenberger, amerykański psychiatra, w autorskim artykule użył określenia wypalenie do oznaczenia stanu wyczerpania jednostki spowodowanego nadmierną ilością zadań. Wypalenie zawodowe może dotyczyć zarówno młodszych, jak i starszych pokoleń. Może definiować je: emocjonalne wyczerpanie, cynizm i depersonalizacja lub obniżone poczucie dokonań osobistych.

Obecnie Wypalenie Zawodowe jest zjawiskiem coraz częstszym, a jego skutki dotykają coraz większą liczbę osób.

Zjawisko to zyskało szczególnie na aktualności w 2020 r. w kontekście pandemii COVID-19, gwałtownego upowszechnienia pracy zdalnej, a także pogorszenia bezpieczeństwa zawodowego pracowników.

Od 2022 roku wypalenie zawodowe stanie się jednostką chorobową i będzie można otrzymać od lekarza zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego.

Według badań wskaźnik stresu wśród Polaków jest  na wysokim poziomie, a spośród 8 różnych państw w Europie, jesteśmy najbardziej zestresowani.

Za wypalenie zawodowe przyjmuje się odpowiedź organizmu na stres, którego źródłem jest sytuacja w pracy. Według badań Fundacji Slowlajf nawet 70 proc. organizacji działających na terenie Polski, ma problem z wypaleniem zawodowym wśród swoich pracowników.

Syndromom wypalenia można przeciwdziałać. W początkowych etapach pomocnym może okazać się dłuższy urlop lub zmiana zakresu obowiązków. Spędzenie kilku dni na łonie natury lub miłe chwile z rodziną bądź przyjaciółmi powinny pozwolić naładować baterie. Aktywność fizyczna również pomogą poprawić samopoczucie. Nawet niewielka zmiana w zakresie obowiązków, ustalenie priorytetów, granic i realnych celów powinna zadziałać na korzyść. Pomocna może okazać się także rozmowa ze specjalistą.

Pracodawca również powinien mieć na uwadze dobro podwładnego. Uważna obserwacja zatrudnionych i  szukanie korzystnych rozwiązań pozwoli utrzymać zaangażowanego, wkładającego w pracę dużo wysiłku i uwagi pracownika.

jw/zielonalinia/kalbi

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy