Banner

Dzieła genialnego Leonardo

Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci, (ur. 15 kwietnia 1452 w Anchiano, zm. 2 maja 1519 w Clos Lucé), był wybitnym włoskim malarzem, wynalazcą, rzeźbiarzem, anatomem i filozofem. To archetyp „człowieka renesansu”, uchodzący za jedną z najbardziej utalentowanych osób w historii ludzkości.

Leonardo da Vinci jest istną definicją „człowieka renesansu. Badał anatomię człowieka, budował i projektował machiny oraz malował obrazy. Zostało po nim wiele dzieł, zapisków oraz urządzeń. Na nich będzie opierała się wystawa „Machiny Leonarda da Vinci”.

W Centrum Historii Zajezdnia będzie można zobaczyć wiele obiektów zrekonstruowanych na podstawie oryginalnych szkiców Mistrza: most łukowy, czołg, rower czy spadochron. Na wystawie znajdą się również eksponaty interaktywne, dzięki którym dokładnie można zobaczyć działanie wynalazków wyprzedzających swoją epokę i będących inspiracją dla współczesnej inżynierii. Wśród nich można wyróżnić takie wynalazki jak: dźwig, helikopter, łożysko kulkowe, podnośnik, koło zamachowe.

Leonardo da Vinci stworzył wiele szczegółowych zapisków opisujących konstrukcję, zastosowanie i zasadę działania swoich wynalazków. Część z nich została skonstruowana przez innych wynalazców, bazując właśnie na tych notatkach.

Warto zauważyć, że stworzone przez wynalazcę notatki powstały w czasie, gdy nie było jeszcze patentów, dlatego niemożliwe jest określenie dokładnej liczby projektów artysty.

Przykładem może być projekt mostu obrotowego, który  Leonardo Da Vinci stworzył dla Ludwika Sforza, księcia Mediolanu, który byłby łatwy w zapakowaniu i transportowaniu. Wynalazek ten miał pomóc armii Ludwika w łatwiejszym poruszaniu się po nieznanym terenie. Warto zaznaczyć, że był to jeden z niewielu mostów zaprojektowanych przez wynalazcę dla księcia. W swoich notatkach Leonardo opisał most jako lekki, a jednocześnie wytrzymały. Da Vinci stworzył go z myślą o zapewnieniu armii mobilności. W dzisiejszych czasach łatwo jest stworzyć taki typ mostu za pomocą druku 3D.

Wstęp na wystawę jest płatny. Wystawa czynna od 22 stycznia do 15 maja w Centrum Historii Zajezdnia.

jw

foto Janusz Wolniak

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy