Banner

BIEG NIEZŁOMNYCH – PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

DSC_0502W piękny słoneczny, sobotni poranek 23 sierpnia na malowniczą, ale trudną trasę w Sobótce wybiegło blisko 1500 zawodników, by uczcić pamięć o ludziach, o których mieliśmy zapomnieć. Wiesław Drozdowski, Dyrektor Ślężańskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, pomysłodawca pierwszego Biegu Żołnierzy Niezłomnych nie spodziewał się, że ta impreza przyciągnie tak wielką ilość uczestników. W 10 km biegu z czasem 37,39 min. zwyciężył Krzysztof WIŚNIOWSKI z Nowej Wsi, a zawody ukończyło 1103 osoby. 
Imprezie towarzyszyły wystawy historyczne umieszczone w Rynku oraz na trasie biegu, a na zakończenie wystąpił zespół Forteca.

Patronami honorowymi byli: 

Lidia Eberle z domu Lwow – podporucznik AK w Brygadzie Wileńskiej, gdzie była sanitariuszką i pierwszą kobietą w oddziale partyzanckim na Wileńszczyźnie.Dowódcą Brygady Wileńskiej był major Zygmunt Szendzielarz “Łupaszka”. Po wojnie po ujęciu i uwięzieniu przez UB była skazana na karę dożywocia.

Zbigniew Lazarowicz ps. Bratek, od 1940 uczeń podziemnego liceum Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Od 1 I 1942 żołnierz Związku Walki Zbrojnej; od jesieni 1942 słuchacz konspiracyjnej Szkoły Podchorążych, od III 1944 dowódca plutonu, którym dowodził w czasie Akcji Burza; 1945-1947 ukrywał się. Od 13 XII 1981 współtwórca podziemnej struktury wydawniczej RKS „S” Dolny Śląsk; syn mjr. Adama Lazarowicza, ps. Klamra – zastępcy prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, skazanego przez władze komunistyczne na 4-krotną śmierć oraz 33 lata pozbawienia wolności; zamordowanego w więzieniu mokotowskim w Warszawie w 1951 r.

Weronika Sebastianowicz ps. Różyczka (ur. 1931) – kapitan Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, działaczka polska na Białorusi. W 1945 roku została zaprzysiężona jako członek WiN i kontynuowała walkę w Obwodzie AK Wołkowysk. Po uwięzieniu była torturowana. Wyrokiem z 22 sierpnia 1952 roku została skazana na karę 25 lat pozbawienia wolności, pozbawienie praw publicznych na 5 lat i konfiskatę mienia, ale wyrokiem z 13 lipca 1955 roku karę skrócono do 10 lat pozbawienia wolności. Od początku lat 90. działa w organizacjach polskich, m.in. jest Prezesem nieuznawanego przez białoruskie władze Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, działającym przy Związku Polaków na Białorusi.

Organizatorami Biegu byli: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce, Stowarzyszenie „Odra-Niemen”, Dom Turysty „Pod Wieżycą”, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. Gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, Stowarzyszenie Traugutt.org z siedzibą w Pruszczu Gdańskim, Fundacja Banku Zachodniego WBK. Wśród wielu gości był m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej, wielce zasłużony dla przywracania pamięci Niezłomnych Żołnierzy.

Patronat instytucjonalny objęli: Stanisław Dobrowolski – Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka, płk Andrzej Dutka – Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Inż. i Chemicznych im. Gen. Jakuba Jasińskiego oraz – Kazimierz Kimso Przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność. Przewodniczącego będącego na wówczas na wyprawie z darami na Ukrainie reprezentowała przew. Oświatowej Solidarności Danuta Utrata. Witając uczestników, odczytała list od przew. ZR – podziękowanie dla organizatorów oraz zaintonowała hasło, które skandowali wszyscy uczestnicy tej wspaniałego Biegu – Cześć i Chwała Bohaterom!

Janusz Wolniak

 

DSC_0483 DSC_0431 DSC_0397 DSC_0502

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy