Bezpłatne świadczenia w opiece zdrowotnej
Bezpłatne świadczenia w podstawowej opiece zdrowotnej dla każdego, bez względu na status ubezpieczeniowy – to jedno z założeń projektu przyjętego we wtorek przez rząd. Zakłada on również, że zakup szczepionek od 2017 r. będzie finansowany z budżetu państwa, a nie przez NFZ.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Projekt przygotowany przez resort zdrowia gwarantuje każdemu, kto skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie jej kosztów, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do takich świadczeń.
Nie oznacza to jednak rezygnacji z obowiązku opłacania składek na NFZ. Chodzi jedynie o odstąpienie od dochodzenia przez NFZ kosztów udzielonych świadczeń, np. w sytuacji, gdy student, który jest ubezpieczony, podejmie pracę, czyli zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia jako student, a po zakończeniu pracy i po powrocie na studia nie dojdzie do automatycznego przywrócenia go do ubezpieczenia. Rozwiązanie takie – jak przekonują autorzy projektu – pozytywnie wpłynie na dostępność świadczeń POZ i wyeliminuje sytuacje, że pacjent nie skorzystał ze świadczenia z obawy przed poniesieniem kosztów.
Jak przekonują autorzy projektu, oznacza to przywrócenie odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną, w tym za prowadzenie działań profilaktycznych.
Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z wyjątkiem regulacji dotyczących finansowania szczepień (od 1 stycznia 2017 r.).